Úterý 25. června 2024, svátek má Ivan
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Teroristé chystali útok na synagogu a letadla

Svět

  8:23
WASHINGTON - Agenti amerického Federálního úřadu pro vyšetřování (FBI) zadrželi v New Yorku ve středu večer místního času (dnes ráno SELČ) čtyři muže, které obviňují z příprav bombového útoku na synagogu a na sestřelování letadel. K zatčení došlo po dlouhodobém sledování podezřelých, které začalo v Newburghu ve státě New York, napsala agentura AP.

Policisté zatýkají teroristy v New Yorku foto: ČTK/AP

 "Jde o výsledek dlouhého, dobře naplánovaného vyšetřování. Názorně to ukazuje, jak reálná hrozba může vzejít od domácích teroristů," řekl podle AP poslanec Peter King z výboru pro vnitřní bezpečnost Sněmovny reprezentantů.

Zadržení byli identifikováni jako James Cromitie, David Williams, Onta Williams a Laguerre Payen. Používali však přezdívky, které měly vesměs muslimskou podobu, jako Abdul Rahman, Daúd, Hamzá Amin či Almondo. Všichni zadržení žili v Newburghu. Nebylo však oznámeno, s jakými politickými cíli chtěli útoky uskutečnit nebo zda měli kontakty s nějakou teroristickou sítí, jako je Al-Káida.

FBI k jejich činnosti uvedla pouze tolik, že skupina chtěla odpálit auto s výbušninou před židovskou svatyní ve čtvrti Riverdale v Bronxu. Chtěli také údajně střílet přenosnými protiletadlovými raketami Stinger na vojenská letadla umístěná na základně Národní gardy u Stewartova letiště v Newburghu.

Obviněni proto byli ze spiknutí s cílem hromadné vraždy výbušninou a ze spiknutí s cílem ozbrojování a sestřelování letadel. Za každé z těchto obvinění jim hrozí až doživotní vězení.

Ve snaze získat zbraně skupina kontaktovala informátora FBI, vydávajícího se za překupníka. Ten pak s pomocí úřadu dodal zadrženým "jednu nefunkční raketu Stinger a napodobeninu výbušniny", uvedla FBI.

Autor: