Středa 22. května 2024, svátek má Emil
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Svět

Putin se snaží svést svou odpovědnost za útok u Moskvy na jiné, říká Zelenskyj

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj foto: Reuters

Ruský prezident Vladimir Putin se snaží svalit svou vlastní odpovědnost za páteční teroristický útok u Moskvy na někoho jiného, uvedl v sobotu večer na sociálních sítích ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Prohlásil také, že Putin, namísto toho, aby se zabýval svými vlastními občany, se na dlouhé hodiny po útoku odmlčel a jen přemýšlel, jak svést vinu na Ukrajinu.
  22:02

Stejně tak se podle Zelenského Putin snaží svést vinu za válku na Ukrajině, kterou rozpoutal, na samotné Ukrajince.

„Přišli na Ukrajinu, vypálili naše města a snaží se z toho obvinit Ukrajinu,“ řekl ukrajinský prezident. Podotkl také, že stovky tisíc Rusů, kteří nyní bojují na Ukrajině „by určitě stačily k tomu, aby zastavily případné teroristy“ ve své vlastní zemi.

Útočníci v pátek večer rozpoutali střelbu v koncertním sále Krokus City Hall v Krasnogorsku u Moskvy. Podle ruské tajné služby FSB byli ozbrojenci čtyři a v sobotu ráno se je podařilo zadržet v Brjanské oblasti na západě Ruska.

Ozbrojenci při útoku také použili hořlavou tekutinu, a v koncertním sále začal požár, který následně zachvátil velkou plochu. Pod troskami zřícených částí budovy přitom zůstal uvězněný neznámý počet lidí.

Putin dnes v televizním vystoupení naznačoval spojitost mezi pravděpodobnými útočníky a Ukrajinou, kam se prý snažili z Ruska utéct přes hranici. K útoku se předtím přihlásila teroristická organizace Islámský stát.

Autoři: ,