Čtvrtek 23. května 2024, svátek má Vladimír
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Při teroristickém útoku ve Vídni zemřeli čtyři civilisté. Je to boj mezi civilizací a barbarstvím, řekl Kurz

Svět

  6:43aktualizováno  12:06
Vídeň - Pondělní útok ve Vídni byl beze vší pochybnosti islamistickým činem z nenávisti vůči rakouskému způsobu života. V úterním projevu to prohlásil rakouský kancléř Sebastian Kurz, který národu přislíbil ochranu demokracie a vypátrání strůjců teroristického činu. "Je to boj mezi civilizací a barbarstvím," uvedl. Rakouský prezident Alexander Van der Bellen řekl, že slzy, které nyní Rakušané prolévají, patří pozůstalým.

Teroristický útok z pondělního večera v centru Vídně si vyžádal už čtvrtou oběť, informovala agentura APA. V nemocnicích je podle ní po atentátu 17 zraněných, z toho stav šesti je vážný. 

Atentátník, jehož policie večer zastřelila, byl 20letý vídeňský rodák Kujtim Fejzulai, který byl příznivcem teroristické organizace Islámský stát, uvedl rakouský ministr vnitra Karl Nehammer.  Měl pas Severní Makedonie i Rakouska.  

Střelba u synagogy ve Vídni.
Střelba u synagogy ve Vídni

„Obracím se na vás v této těžké hodině naší republiky,“ prohlásil Kurz na úvod vystoupení, ve kterém pondělní útok označil za brutální. Vyjádřil soustrast rodinám obětí a ocenil statečnost policisty, který se útočníkovi postavil, ale byl zastřelen. „Dále bylo zraněno 14 lidí, někteří vážně a někteří bojují o život,“ uvedl.

„Je potvrzené, že včerejší útok byl islamistický,“ řekl kancléř. „Byl to útok z nenávisti, z nenávisti k našim životním hodnotám, z nenávisti k našemu způsobu života, z nenávisti k naší demokracii, ve které jsou si všichni lidé rovni,“ řekl.

Pondělní útok podle kancléře vejde do rakouské historie jako brutální čin spáchaný na rakouské svobodné společnosti. Rakouský prezident útok v „srdci republiky“ označil za ten nejhorší v novodobé historii. „Máme za sebou temnou a strašlivou noc,“ uvedl v projevu k národu. „Naše slzy patří těm, co přišli o své milované,“ řekl Van der Bellen, který ocenil práci bezpečnostních složek a záchranářů.

Odpudivý teroristický útok, nazval Kurz střelbu ve Vídni. Zemřel civilista a útočník, Česko kontroluje hranice

Rakušanům prezident přislíbil, že země se nenávistí nenechá zlomit a bude své hodnoty bránit. „Nenávist nemůže být nikdy natolik silná jako naše společnost. Ať žije svoboda, ať žije Rakouská republika, ať žije naše společná a svobodná Evropa,“ dodal.

Oběťmi útočníka se stali dva muži a dvě ženy. Ve vídeňských nemocnicích je podle APA 17 zraněných, z toho šest má vážná zranění. Kritický, ale stabilizovaný je také stav jednoho policisty. 

Útok se stal ve čtvrti známé nočním životem, kde se také nachází židovská synagoga. Pozadí atentátu ale dál zůstává nejasné. Podle policie měl útočník u sebe automatickou zbraň, pistoli a mačetu a také atrapu pásu s výbušninami. Zneškodněn policisty byl ve 20:09 SEČ, uvedla v úterý APA.

Preventivní opatření v souvislosti s útokem ve Vídni přijala i česká policie na hraničních přechodech s Rakouskem. Policisté také zvýšili dohled nad významnými židovskými objekty v České republice.

Deníku Kurier napsal, že právě v úterý dopoledne měl být před vídeňskou radnici postaven vánoční stromek. Akce byla kvůli atentátu zrušena. 

‚Děsivé zprávy z Vídně.‘ Policie zvýšila po útoku v rakouské metropoli ostrahu židovských objektů v Česku

Cílem útoku byla podle prvních zpráv místních médií synagoga v ulici Seitenstettengasse, poblíž stanice metra Schwedenplatz v samém centru rakouské metropole. Policie ani ministerstvo vnitra nicméně dosud nepotvrdily, že terčem útoku byl skutečně židovský svatostánek. Útočníci podle agentury AP náhodně stříleli na lidi bavící se v kavárnách a restauracích před koronavirovou uzávěrou, nicméně podle kancléře Kurze nelze antisemitský motiv vyloučit.

V tuto chvíli nelze říci, zda byl městský chrám jedním z cílů. Jisté však je, že jak synagoga v Seitenstettengasse, tak kancelářská budova na stejné adrese již nebyly v provozu a v době, kdy padly první výstřely, byly uzavřeny, uvedl předseda vídeňské židovské obce Oskar Deutsch. Nicméně dodal, že každopádně se střílelo v bezprostřední blízkosti chrámu, a že všichni členové obce byli požádáni, aby zůstali doma.

Výběr teroristických útoků v Evropě za poslední rok

29. listopadu 2019 - Na mostě London Bridge v britské metropoli zaútočil nožem terorista, který měl na těle vestu s atrapou výbušnin. Policisté ho později na místě zastřelili. Při útoku bylo zraněno pět lidí, dva z nich zemřeli. Útočník byl už v roce 2012 odsouzen za terorismus, v roce 2018 se ale dostal podmínečně na svobodu. K útoku se přihlásila teroristická organizace Islámský stát (IS).

3. ledna 2020 - Útočník ve francouzském městě Villejuif jižně od Paříže zabil nožem člověka a další dva zranil, při činu provolával Alláhu akbar (arabsky bůh je veliký). Dvaadvacetiletý konvertita k islámu, jehož policie zastřelila, se léčil na psychiatrii.

2. února 2020 - Policie v jižní části Londýna zastřelila muže, který nožem zaútočil na několik lidí a nejméně tři zranil, z toho jednoho těžce. Útočník byl krátce před činem propuštěn z vězení poté, co si odpykal polovinu trestu ve výši tří let a čtyř měsíců za teroristické trestné činy.

19. února - Třiačtyřicetiletý Němec Tobias Rathjen zastřelil v německém městě Hanau devět lidí s migračními kořeny ve dvou místních barech. Po několika hodinách ho policie našla mrtvého v jeho bytě spolu s jeho mrtvou matkou. Podle úřadů se jednalo o rasisticky motivovaný teroristický útok.

4. dubna 2020 - Dva lidi zabil 33letý Súdánec ve městě Romans-sur-Is?re na jihovýchodě Francie. Dalších pět lidí utrpělo zranění.

20. června 2020 - Tři mrtvé a tři vážně zraněné si vyžádal útok nožem v parku v jihoanglickém Readingu. Policie incident, jehož pachatelem byl 25letý Libyjec Chajri Saadalláh, označila za teroristický čin.

16. října 2020 - Osmnáctiletý Čečenec Abdulak Anzorov zavraždil na pařížském předměstí středoškolského učitele dějepisu Samuela Patyho, kterému uřízl hlavu. Motivem činu byla podle vyšetřovatelů pomsta za to, že pedagog s žáky hovořil o svobodě slova a ukazoval jim karikatury proroka Mohameda.

29. října 2020 - Útočník s nožem křičící Alláhu akbar zabil u kostela v jihofrancouzském přímořském městě Nice tři lidi a několik jich zranil. Pachatel útoku byl 21letý imigrant z Tuniska, jenž do Evropy připlul v září.

2. listopadu 2020 - Při večerním teroristickém útoku v centru Vídně zabil pachatel čtyři lidi a dalších 17 jich zranil. Atentátník, jehož policie zastřelila, byl zřejmě stoupenec IS. Útočníkovu identitu policie zná, ale kvůli vyšetřování ji zatím nezveřejnila.

Autor: