Sobota 1. června 2024, svátek má Laura
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Těsné spojenectví Británie a USA zřejmě skončí

Svět

  13:40
LONDÝN - Britové vyslali první signál, jakým směrem se bude ubírat zahraniční politika po nástupu Gordona Browna do funkce premiéra. Ministr zahraničí Douglas Alexander naznačil, že skončí období zcela úzké spolupráce se Spojenými státy.

Jak se budou dále vyvíjet americko-britské vztahy? foto: AFP

Alexander ve čtvrtečním projevu ve Washingtonu prohlásil, že síla země závisí spíše na vytváření globálních spojenectví než na vojenské moci.

Od nástupu Gordona Browna do úřadu britského premiéra čekal Washington na známky jakékoli změny britské politiky po letech těsných vztahů s Brownovým předchůdcem Tonym Blairem. Projev Douglase Alexandera takovouto známkou je, míní tisk, který si všímá především jeho poznámky, že jakkoli Británie stála za USA v boji proti terorismu, izolacionismus v současném, vzájemně provázaném světě nefunguje.

"Ve dvacátém století byla síla státu příliš často posuzována měřítkem toho, co mohl zničit. V jednadvacátém století by síla měla být měřena podle toho, co dokážeme společně vybudovat," řekl Alexander.

"Musíme tvořit nová spojenectví založená na společných hodnotách. Na takových, které nás nejen chrání před světem, ale které svět také oslovují," dodal v projevu před
radou pro zahraniční vztahy.

Brown převzal úřad premiéra minulý měsíc se slibem změn, jež mají labouristům přilákat zpět voliče a především skončit nepopulární válku v Iráku. Trnem v očích mnoha Britů byly také úzké vztahy Blaira s Washingtonem.

V rozhovoru pro rozhlasovou stanici BBC Alexander upřesnil, že vztahy Londýna s Washingtonem jsou důležité, ale jako součást širšího rámce. "Gordon Brown dal velmi jasně najevo, že pevné vztahy se Spojenými státy jsou jedním ze základních bodů jeho zahraniční politiky," řekl. "Ale zároveň chce mít pevné vztahy s našimi partnery v rámci Evropské unie a
samozřejmě rozvíjející se a pevné vztahy s Čínou a Indií," dodal.

Jen málo analytiků očekává, že by Brown oznámil okamžité stažení britských vojáků z Iráku. Objevují se ale úvahy, že by se jejich odsun mohl urychlit. Británie už snížila počet svých jednotek v Iráku a nyní tam má asi 5500 vojáků, kteří jsou rozmístěni na jihu země.
Autoři: ,