Pondělí 15. dubna 2024, svátek má Anastázie
130 let

Lidovky.cz

Texas zrušil poslední večeře odsouzených na smrt

Svět

  14:20
Texaské úřady zrušily tradici posledních večeří pro vězně odsouzené k smrti. Podle zpravodajského serveru BBC se tak stalo poté, co si k smrti odsouzený vrah objednal velkolepou hostinu, které se nakonec ani nedotkl.

Konec opuletních večeří. Od nynějška budou odsouzení v Texasu k poslední večeři dostávat stejné jídlo jako jejich spoluvězni. foto: Shutterstock

Lawrence Russell Brewer byl ve středu popraven za rasisticky motivovanou brutální vraždu, kterou spáchal před třinácti lety. Před popravou si objednal několik steaků, trojitého cheeseburgera, pizzu, misku arašídového másla, půl litru zmrzliny, a mexické fajitas. Poté, co mu štědré menu přistálo pod nosem, oznámil dozorcům, že nemá hlad.

Čtyřiačtyřicetiletý Lawrence Brewer byl ve středu popraven za brutální vraždu.

To natolik rozčílilo tamního demokratického senátora Johna Whitmira, že tradici posledních večeří nazval "nevhodným privilegiem" a pohrozil zavedením příslušné legislativy, pokud nebudou poslední večeře zrušeny. "Je nepřípustné, aby osoba odsouzená k trestu smrti měla taková privilegia, když takové sama neposkytla své oběti", nechal se slyšet senátor. 

Věznice v texaském Huntsville.

Na základě stížnosti texaského zákonodárce, byla během několika hodin tradice posledních večeří ve státě Texas zcela zrušena. Od nynějška trestanci dostanou stejné jídlo jako jejich spoluvězni.

Popravy v Texasu

Ve většině amerických států je tradice posledního jídla běžná, liší se ale formou. Například na Floridě je několikachodové menu omezeno rozpočtem. V minulosti se objevila řada neobvyklých přání. Například před čtyřmi lety chtěl odsouzený Philip Workman, aby jeho objednaná vegetariánská pizza byla předána bezdomovcům. James Edward Smith si v roce 1990 řekl o "kousek špíny" a Odell Barnes v roce 2000 zase požádal o "spravedlnost, rovnost a míru ve světě". Podle BBC zůstaly všechny žádosti bez odezvy.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!