Středa 24. dubna 2024, svátek má Jiří
130 let

Lidovky.cz

Vichr dokonce sfoukl autobus z cesty. Norsko zasáhla nejhorší bouře za 30 let

Svět

  19:09
Nad Norsko se během středy a čtvrtka přihnala výrazná tlaková níže Ingunn. Vichr na některých místech dosahuje rychlosti až 180 km/h, podle úřadů jde o nejsilnější bouři za více než tři dekády. Skandinávské agentury informují, že se posunuje směrem na sever země. Po cestě strhává střechy, komplikuje dopravu a způsobuje rozsáhlé problémy s dodávkami energie.

Nedaleko Laerdalu, malebného městečka na severovýchod od Bergenu, poryv větru ze silnice dokonce smetl autobus převážející 14 cestujících. Nikomu se nic nestalo, uvedla policie.

Některé norské oblasti jsou zaplavené, letecké společnosti a provozovatelé trajektů přerušili provoz. Vybrané tunely, mosty a silnice byly uzavřeny kvůli silnému větru, dešti a sněhu. Asi 12 tisíc domácností zůstalo bez dodávek proudu. V přístavu Bodö vichr vyrazil okna v jednom z hotelů a policie centrum města později uzavřela „kvůli ohrožení na zdraví a životě“. Na ostrově Hinnöya vítr poničil část střechy fakultní nemocnice a v médiích se objevily záběry vrtulníku přistávajícího na heliportu s poházenými troskami.

Norský meteorologický ústav v některých místech varuje před nebezpečím lavin. Někde hrozí sesuvy půdy a bleskové záplavy.

Vítr o síle orkánu navíc podle agentury AP přinesl nový národní rekord v rychlosti větru – 195,8 kilometrů za hodinu. Ten ve čtvrtek brzy ráno zaznamenali na ostrově Soemma.

Silné nárazy větru, 150 km/h, naměřili i na Faerských ostrovech. Vítr v noci na čtvrtek zasáhl i Švédsko. Tamní hydrometeorologický ústav vydal nejvyšší stupeň varování pro kraj Norrbotten na severu země. Švédská média informovala, že ve městě Kiruna jsou zavřené školy.

V Dánsku byl pro vozidla s lehkými návěsy uzavřen most Storebaelt spojující dva největší dánské ostrovy.

Ingunn zachytil i ČHMÚ

Hlubokou tlakovou níži Ingunn blížící se k Norsku v noci na čtvrtek zachytila polární družice NOAA-20. Snímky ozářené svitem Měsíce zveřejnil Český hydrometerologický ústav (ČHMÚ). Na snímku, který zpracoval odborník ČHMÚ z družicového oddělení Martin Setvák, je vidět i oblačnost, a to díky tomu, že ji ozařuje Měsíc.

„Ostré rozhraní oblačnosti táhnoucí se ze severu Skandinávie až k Británii je zadní okraj studené fronty – ostře ohraničený sestupujícím suchým stratosférickým vzduchem,“ napsal ČHMÚ k snímku zveřejněném na sociální síti X.

Na snímku meteorologové také jasně identifikovali svit měst. „Například v levém dolním rohu je Londýn, vpravo pod oblačností aglomerace Petrohradu. V levém horním rohu jsou dokonce viditelné slabší polární záře,“ vysvětlují meteorologové.

Výrazná tlaková níže Ingrunn (1. února 2024)

Na družicových snímcích ale mohou zájemci vidět i mnohem víc, nabádají meteorologové. „Rapidní cyklogenezi během dne můžeme názorně sledovat společně s jejími typickými – až učebnicovými znaky, jako je např. sting jet – omezená oblast nejvyšších nárazů větru na zadní straně níže,“ píše ČHMÚ.

Dobře viditelná je podle meteorologů také oblast průniku suchého vzduchu na zadní straně a mohutná studená fronta, která slábnoucí přejde v pátek během dne přes Česko.

Počasí v Česku neovlivní

Počasí v Česku však tlaková níže Ingunn nijak zásadně neovlivní. Od víkendu bude počasí naopak nadprůměrně teplé. Nejvyšší denní teploty se vyšplhají až na deset stupňů Celsia.

Tlaková níže neboli cyklóna je oblast se sníženým tlakem vzduchu, v níž proudí vzduch proti směru hodinových ručiček. Směrem do středu tlakové níže tlak klesá a vzrůstá rychlost větru.

Vzestupné pohyby vzduchu, které v tlakové níži převládají, podporují rozvoj oblačnosti.

Autoři: , ,

Svatý grál na suchou kůží na nohou. Přečtěte si, co vám pomůže!
Svatý grál na suchou kůží na nohou. Přečtěte si, co vám pomůže!

30 uživatelů eMimina mělo možnost otestovat krém na nohy od Manufaktury z kolekce Louka. Pomohl vám na suchou a hrubou pokožku chodidel? Přečtěte...