Úterý 5. března 2024, svátek má Kazimír
130 let

Lidovky.cz

USA se přehnala ničivá tornáda, 28 mrtvých

Svět

  8:01
WASHINGTON - Na 28 se zvýšila bilance tornád, která se v pátek přehnala jihem a středozápadem Spojených států, prakticky zničila městečko v Indianě, obracela kamiony a poničila věznici v Alabamě. Zatím není jasné, kolik lidí se pohřešuje. Tento týden je to již druhá ničivá série tornád a bouří v této oblasti.

Následky ničivého tornáda v USA foto: ČTK/AP

Podle amerických úřadů 14 lidí zahynulo ve státě Indiana, 12 v sousední Kentucky a dva v Ohiu. Desítky lidí byly zraněny. V Indianě městečko Henryville utrpělo "mimořádné škody" a sousední Marysville bylo prakticky srovnáno se zemí. V obou komunitách žije po asi 2000 obyvatelích.

ČTĚTE TAKÉ:

"Věděli jsme, že to přichází a sledovali jsme počasí. Ale tohle byl nejhorší možný scénář. Na něco takového se nemůžete připravit," řekl šerif okresu Clark Danny Rodden. Marysville je "zcela zpustošeno", řekl Roddenův zástupce Chuck Adams.

Záběry z vrtulníků zde ukazují řadu zničených domů. Mnohé přišly o střechy a další jsou obklopeny troskami. "Když se matka příroda rozzlobí, jsme na ni krátcí," uvedl v prohlášení guvernér Indiany Mitch Daniels, který během dneška navštíví postižené oblasti.

Vítr urthl první patro školy

V Henryville jsou ve městě hasiči a policisté, ale přesto je zde situace chaotická. Nefungují pevné telefonní linky, ani mobily. Na zemi jsou stržené dráty elektrického vedení a převrácená auta. Ulicemi procházejí lidé s nákupními vozíky plnými vody a jídla a pomáhají každému, kdo potřebuje. Zničena zde byla střední škola a ze sousední základní školy vítr utrhl první patro. Podle Adamse se ale podařilo všechny děti evakuovat. "Žádné nebylo zraněno, utrpěly jen menší oděrky a modřiny," řekl.

Bouře a tornáda postihly i další státy na jihu a středozápadě USA. V oblasti města Huntsville v Alabamě bylo na 40 domů srovnáno se zemí. V Limestone nedaleko Huntsville bylo poškozeno vězení. Žádný z trestanců neutekl ani nebyl zraněn, uvedl mluvčí káznice. Podle něj byla poškozena střecha na dvou budovách a na několika místech oplocení.

Zapojte se do diskuze! Nově přes SMS

V Louisville v Kentucky televizní záběry ukázaly poničený školní autobus trčící z přízemní budovy a desítky převrácených tahačů a kamionů. Nejméně 20 domů poškodily vítr a kroupy v Chattanooga ve státě Tennessee. V Alabamě je bez elektřiny 57 000 domácností.

Silné bouřky a tornáda udařily v pásu od jižního Ohia přes Kentucky, Tennessee po Alabamu a Georgii. Některé školy v těchto státech, stejně jako v Mississippi poslaly v obavě před nebezpečným počasím žáky domů.

Ve středu již usmrtil živel 13 lidí ve státech Illinois a Missouri. Série bouří tento týden vyvolává obavy, že letošek přinese opět množství tornád. Loni si vyžádaly větrné smrště na 550 obětí, tedy nejvíc za posledních skoro sto let.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!