Pondělí 20. května 2024, svátek má Zbyšek
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Trump hovořil s Putinem dva dny po volbách. V pondělí Bílý dům avizoval, že se telefonát nechystá

Svět

  16:34aktualizováno  17:49
WASHINGTON - Americký prezident Donald Trump v úterý telefonicky hovořil se svým ruským protějškem Vladimirem Putinem, který v neděli obhájil ve volbách funkci hlavy státu. Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na nejmenovaného činitele Bílého domu. Trump řekl, že se chce v nepříliš vzdálené budoucnosti s Putinem sejít. Tématy summitu mají být závody ve zbrojení, KLDR, Sýrie či Ukrajina.

Vladimir Putin a Donald Trump na summitu APEC ve Vietnamu. foto: Reuters

Trump o možném summitu dnes hovořil telefonicky s Putinem, jemuž blahopřál ke znovuzvolení v nedělních prezidentských volbách. Plány na uspořádání schůzky prezidentů potvrdil podle agentury TASS i Kreml. 

Trumpův mluvčí přitom v pondělí sdělil, že prezident neplánuje žádnou telefonickou gratulaci. Podle Kremlu Trump Putinovi gratuloval k novému mandátu, hovořili o Sýrii, Ukrajině a KLDR. Chtějí prý koordinovat úsilí o omezení závodů ve zbrojení. Velmi pozorně podle Kremlu projednávali i možnost jejich osobního setkání a kontaktů mezi Moskvou a Washingtonem po odchodu Tillersona.

K Putinovu triumfu ve volbách, k jejichž průběhu měli vážné výhrady pozorovatelé Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE), se již vyjádřila řada západních státníků. Zatímco například německá kancléřka Angela Merkelová ruskému lídrovi blahopřála, francouzský prezident Emmanuel Macron se omezil na přání úspěchu Rusku a Rusům.

Trumpův mluvčí v první reakci v pondělí uvedl, že Bílů dům výsledek očekával a bude se snažit o spolupráci s Ruskem v oblastech, v nichž to bude možné.

Autor: