20. března 2018 16:34, aktualizováno  17:49 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Trump hovořil s Putinem dva dny po volbách. V pondělí Bílý dům avizoval, že se telefonát nechystá

Vladimir Putin a Donald Trump na summitu APEC ve Vietnamu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vladimir Putin a Donald Trump na summitu APEC ve Vietnamu. | foto: Reuters

WASHINGTON Americký prezident Donald Trump v úterý telefonicky hovořil se svým ruským protějškem Vladimirem Putinem, který v neděli obhájil ve volbách funkci hlavy státu. Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na nejmenovaného činitele Bílého domu. Trump řekl, že se chce v nepříliš vzdálené budoucnosti s Putinem sejít. Tématy summitu mají být závody ve zbrojení, KLDR, Sýrie či Ukrajina.

Trump o možném summitu dnes hovořil telefonicky s Putinem, jemuž blahopřál ke znovuzvolení v nedělních prezidentských volbách. Plány na uspořádání schůzky prezidentů potvrdil podle agentury TASS i Kreml. 

Trumpův mluvčí přitom v pondělí sdělil, že prezident neplánuje žádnou telefonickou gratulaci. Podle Kremlu Trump Putinovi gratuloval k novému mandátu, hovořili o Sýrii, Ukrajině a KLDR. Chtějí prý koordinovat úsilí o omezení závodů ve zbrojení. Velmi pozorně podle Kremlu projednávali i možnost jejich osobního setkání a kontaktů mezi Moskvou a Washingtonem po odchodu Tillersona.

K Putinovu triumfu ve volbách, k jejichž průběhu měli vážné výhrady pozorovatelé Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE), se již vyjádřila řada západních státníků. Zatímco například německá kancléřka Angela Merkelová ruskému lídrovi blahopřála, francouzský prezident Emmanuel Macron se omezil na přání úspěchu Rusku a Rusům.

Trumpův mluvčí v první reakci v pondělí uvedl, že Bílů dům výsledek očekával a bude se snažit o spolupráci s Ruskem v oblastech, v nichž to bude možné.

ČTK