Středa 21. února 2024, svátek má Lenka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Trump označil Clintonovou za zakladatelku Islámského státu

Svět

  11:30
WASHINGTON - Americký republikánský kandidát na prezidenta Donald Trump tvrdě kritizoval dřívější blízkovýchodní politiku své demokratické soupeřky a bývalé šéfky diplomacie Hillary Clintonové a nazval ji "zakladatelkou Islámského státu" (IS). Napsal to deník The Washington Post. Už na začátku týdne podle něj Trump svou sokyni tituloval "ďáblem".

Trumpův projev v Columbusu. foto: ČTK

Trump ve středečním projevu ve městě Daytona Beach na Floridě řekl, že prezident Barack Obama již „pravděpodobně lituje“, že Clintonovou udělal ministryní zahraničí. „Nechali jsme IS zabrat území. Byla to (chyba) Hillary Clintonové, měla by od nich (od IS) coby zakladatelka Islámského státu dostat cenu,“ prohlásil Trump.

Jeho výroky na adresu Clintonové se spíše stupňují, ačkoli Trumpovi poradci i strana mu radí, aby se mírnil, dodal The Washington Post. Deník také připomněl dřívější Trumpova prohlášení na adresu demokratky jako „ta nejzkorumpovanější kandidátka na prezidenta v historii“ nebo „patologická lhářka“.

Newyorský miliardář kvůli svým kontroverzním výrokům a sporům s předními politiky ztrácí podporu dalších vlivných republikánů či sponzorů. Naposledy Trump urazil matku padlého amerického muslimského vojáka. Některá americká média tak dokonce tvrdí, že Trumpova kampaň se ocitla v mrtvém bodě.

Viceprezidentský kandidát Pence zachraňuje situaci

Uklidnit situaci se pokouší i viceprezidentský kandidát republikánů Mike Pence. Ten sice k Trumpovi zůstává loajální, ale zároveň se snaží napravovat jeho reputaci, uvedla agentura AP. Například v době nominačního sjezdu demokratů Trump vyzval Rusko, aby pomohlo najít a zveřejnilo smazané e-maily Clintonové z její soukromé schránky z doby, kdy byla ministryní. Téměř ve stejnou chvíli Pence zveřejnil prohlášení, v němž Moskvu varuje před vměšováním do amerických voleb.

Podobně po Trumpově urážce matky padlého vojáka Pence v oficiálním vyjádření uvedl, že on i prezidentský kandidát vojáka považují za „amerického hrdinu“. Zatímco Trump na média otevřeně nevraží, Pence volí smířlivější tón.

Polibek. Donald Trump se naklání ke své manželce Melanii.
Melania Trumpová hovoří na sjezdu Republikánské strany.

Mluvčí republikánské kampaně Marc Lotter podle AP neodpověděl na žádost agentury o rozhovor s Pencem na téma jeho vztahu k Trumpovi. Je ale zjevné, že tento vztah není bezproblémový nebo že Trumpa prohlášení viceprezidentského kandidáta mnohdy překvapí, píše AP. Dva zdroje z kampaně agentuře sdělily, že Penceova prohlášení a tweety schvaluje vedení kampaně.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!