Úterý 29. září 2020svátek má Michal 13 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Trump zvažuje, že svůj nominační projev pronese z Bílého domu. Jednalo by se o bezprecedentní využití

Prezident Trump na tiskové konferenci v Bílém domě, 28. července 2020. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Prezident Trump na tiskové konferenci v Bílém domě, 28. července 2020. | foto: AP/ČTK

Washington Americký prezident Donald Trump uvažuje o tom, že po oficiálním obdržení nominace Republikánské strany na prezidenta USA pronese svůj očekávaný projev v Bílém domě. Ačkoliv jeho úmysl zatím není potvrzený, jednalo by se podle agentury AP o bezprecedentní využití veřejného majetku pro soukromé politické účely. Trumpův vyzyvatel Joe Biden nedlouho poté oznámil, že nominaci nepřevezme na demokratickém sjezdu v Milwaukee, jak původně plánoval. Další podrobnosti zatím ale nesdělil.

„No, přemýšlíme nad tím,“ řekl Trump po telefonu na dotaz moderátorů jeho oblíbeného pořadu Fox & Friends, zda projev pronese z trávníku Bílého domu. Bylo by to podle něj nejjednodušší řešení z hlediska zajištění bezpečnosti a také nejméně nákladné pro americké daňové poplatníky, protože by jako nejstřeženější muž světa nemusel opouštět své sídlo.

Prezident měl původně projev přednést 27. srpna ve městě Charlotte v Severní Karolíně. Po neshodě s tamním guvernérem, jemuž se nelíbilo pořádání tak velké akce v čase pandemie covidu-19, však rozhodl o přesunutí shromáždění do Jacksonville na Floridě. Kvůli nedávnému strmému nárůstu nových případů koronaviru v tomto státě pak Trump zrušil i setkání v Jacksonville. Nyní tak stále není jasné, kde a jak svůj bedlivě očekávaný projev pronese.

Dvě hlavní americké strany obvykle pořádají svoje nominační sjezdy ve státech, které považují jako zásadní pro nadcházející volební souboj. Pandemie covidu-19, která zasáhla USA zvlášť silně, však donutila oba kandidáty významně změnit způsob, jakým vedou svou volební kampaň a oslovují voliče.

AP poznamenává, že prezidenti v minulosti považovali Bílý dům za místo, kam nepatří stranická politika. Trump však podle agentury v minulosti ignoroval již řadu prezidentských norem a zvyklostí. Prezidenti obhajující svůj mandát navíc musí rozlišovat mezi veřejnými a soukromými politickými aktivitami. Pokud by Trump přednesl nominační projev ve svém sídle, riskoval by, že tuto linii překročí, píše agentura AFP.

Joe Biden ve středu oznámil, že kvůli koronaviru nepřednese svůj nominační projev na demokratickém sjezdu plánovaném na 17. až 20. srpna a do Milwaukee ve státu Wisconsin, kde se setkání bude konat, kromě něj nepojede ani žádný jiný z plánovaných řečníků. „Od samého začátku této pandemie jsme stavěli na první místo zdraví a bezpečnost Američanů,“ uvedl ve vyjádření předseda Demokratické strany Tom Perez. „Řídili jsme se vědou, poslouchali jsme doktory a zdravotnické experty a neustále jsme měnili naše plány, abychom ochránili životy,“ dodal. Podrobnosti o místě a formátu Bidenova projevu však nesdělil.

Prezident se v rozhovoru rovněž vyslovil pro to, aby se první televizní debata s jeho demokratickým sokem Joem Bidenem, plánovaná na 29. září, přesunula na dřívější datum. Argumentoval tím, že se již před tímto datem otevře voličům v některých státech možnost zasílat své hlasy poštou. Poznamenal také, že by byl rád, kdyby se mohl postavit tváří v tvář svému rivalovi více než třikrát, jak je plánováno.

Feťáci lásky stále hledají, ale nikdy nenajdou, říká párový terapeut Vojtko

Psycholog Jan Vojtko | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Lásku si často pleteme se zamilovaností, ale vztah je práce, která nikdy nekončí. „Tolerance není ten správný klíč ke...

Můžete skoro všechno, nemusíte nic. Jak probíhají swingers party v Česku

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Swingers kluby, tedy místa neřesti, kde si páry mezi sebou střídají partnery a užívají si i těch nejdivočejších...

Střeva můžou i za naše štěstí či obezitu, říká molekulární biolog Ryšávka

Molekulární biolog Petr Ryšávka | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Za civilizační choroby (např. alergie), ale i za vážné nemoci může mimo jiné vybíjení bakterií ve střevní mikroflóře....

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!