Úterý 5. března 2024, svátek má Kazimír
130 let

Lidovky.cz

Svět

Trump zvažuje, že svůj nominační projev pronese z Bílého domu. Jednalo by se o bezprecedentní využití

Prezident Trump na tiskové konferenci v Bílém domě, 28. července 2020. foto: AP/ČTK

Washington - Americký prezident Donald Trump uvažuje o tom, že po oficiálním obdržení nominace Republikánské strany na prezidenta USA pronese svůj očekávaný projev v Bílém domě. Ačkoliv jeho úmysl zatím není potvrzený, jednalo by se podle agentury AP o bezprecedentní využití veřejného majetku pro soukromé politické účely. Trumpův vyzyvatel Joe Biden nedlouho poté oznámil, že nominaci nepřevezme na demokratickém sjezdu v Milwaukee, jak původně plánoval. Další podrobnosti zatím ale nesdělil.
  17:51aktualizováno  18:52

„No, přemýšlíme nad tím,“ řekl Trump po telefonu na dotaz moderátorů jeho oblíbeného pořadu Fox & Friends, zda projev pronese z trávníku Bílého domu. Bylo by to podle něj nejjednodušší řešení z hlediska zajištění bezpečnosti a také nejméně nákladné pro americké daňové poplatníky, protože by jako nejstřeženější muž světa nemusel opouštět své sídlo.

Tři měsíce do amerických voleb: Trump masivně ztrácí. ‚Viníky’ jsou koronavirus i demonstrace

Prezident měl původně projev přednést 27. srpna ve městě Charlotte v Severní Karolíně. Po neshodě s tamním guvernérem, jemuž se nelíbilo pořádání tak velké akce v čase pandemie covidu-19, však rozhodl o přesunutí shromáždění do Jacksonville na Floridě. Kvůli nedávnému strmému nárůstu nových případů koronaviru v tomto státě pak Trump zrušil i setkání v Jacksonville. Nyní tak stále není jasné, kde a jak svůj bedlivě očekávaný projev pronese.

Dvě hlavní americké strany obvykle pořádají svoje nominační sjezdy ve státech, které považují jako zásadní pro nadcházející volební souboj. Pandemie covidu-19, která zasáhla USA zvlášť silně, však donutila oba kandidáty významně změnit způsob, jakým vedou svou volební kampaň a oslovují voliče.

AP poznamenává, že prezidenti v minulosti považovali Bílý dům za místo, kam nepatří stranická politika. Trump však podle agentury v minulosti ignoroval již řadu prezidentských norem a zvyklostí. Prezidenti obhajující svůj mandát navíc musí rozlišovat mezi veřejnými a soukromými politickými aktivitami. Pokud by Trump přednesl nominační projev ve svém sídle, riskoval by, že tuto linii překročí, píše agentura AFP.

Joe Biden ve středu oznámil, že kvůli koronaviru nepřednese svůj nominační projev na demokratickém sjezdu plánovaném na 17. až 20. srpna a do Milwaukee ve státu Wisconsin, kde se setkání bude konat, kromě něj nepojede ani žádný jiný z plánovaných řečníků. „Od samého začátku této pandemie jsme stavěli na první místo zdraví a bezpečnost Američanů,“ uvedl ve vyjádření předseda Demokratické strany Tom Perez. „Řídili jsme se vědou, poslouchali jsme doktory a zdravotnické experty a neustále jsme měnili naše plány, abychom ochránili životy,“ dodal. Podrobnosti o místě a formátu Bidenova projevu však nesdělil.

Prezident se v rozhovoru rovněž vyslovil pro to, aby se první televizní debata s jeho demokratickým sokem Joem Bidenem, plánovaná na 29. září, přesunula na dřívější datum. Argumentoval tím, že se již před tímto datem otevře voličům v některých státech možnost zasílat své hlasy poštou. Poznamenal také, že by byl rád, kdyby se mohl postavit tváří v tvář svému rivalovi více než třikrát, jak je plánováno.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!