Úterý 5. března 2024, svátek má Kazimír
130 let

Lidovky.cz

Němečtí poslanci smí na tureckou základnu. Ankara jim bránila kvůli uznání arménské genocidy

Svět

  13:17
BERLÍN - Turecko umožní začátkem října návštěvu německých poslanců na své letecké základně Inçirlik, odkud startují mimo jiné německá letadla k operacím proti bojovníkům takzvaného Islámského státu (IS) v Sýrii a v Iráku. Informovala o tom ve čtvrtek agentura DPA. Ankara blokovala návštěvu německých poslanců kvůli rezoluci německého parlamentu o genocidě Arménů za Osmanské říše, přijaté začátkem června.

KC-135R Stratotanker ve službách amerického letectva na turecké základně Incirlik. foto: wikimedia.org

Koncem prvního letního měsíce museli svou cestu na leteckou základnu zrušit státní tajemník německého ministerstva obrany Ralf Brauksiepe a skupina poslanců. Krátce poté nicméně Ankara pustila do areálu základny spolkovou ministryni obrany Ursulu von der Leyenovou.

Rezoluce o arménské genocidě není podle německé vlády závazná, ale nedistancuje se od ní

Příčinou sporu byla rezoluce, v níž začátkem června německý Spolkový sněm označil masakr Arménů Osmanskou říší v roce 1915 za genocidu. Turecko, které je nástupnickou zemí Osmanské říše, termín genocida pro tyto události odmítá. Ankara na rezoluci reagovala pobouřeně a mimo jiné tehdy odvolala svého velvyslance z Berlína ke konzultacím.

Minulý týden přinesl německý magazín Spiegel informaci, že vláda v Berlíně se chce od rezoluce distancovat. Mluvčí německé vlády Steffen Seibert to okamžitě popřel, nicméně před novináři zdůraznil, že parlamentní rezoluce je právně nezávazná.

Kromě německých sil na základně Incirlik působí také asi 1500 amerických vojáků. Odtud startují do boje jejich letouny, které bombardují cíle Islámského státu. Na základně je také uskladněno 90 atomových zbraní.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!