Úterý 28. května 2024, svátek má Vilém
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Svět

„Houpalo to jako v kolébce, synové jsou v suti.“ Otřesy vytrhly lidi ze spánku

Ve městě Diyarbakir v Turecku zasahují po zemětřesení veškeré dostupné jednotky včetně hasičů. (6. února 2023) foto: ČTK

V troskách stovek zřícených domů pátrají záchranářské týmy i běžní lidé po přeživších i obětech ničivého zemětřesení na hranici mezi Tureckem a Sýrií. Počet mrtvých v pondělí odpoledne přesáhl 1 600, zraněných jsou tisíce. Bilance stále roste. Podle tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana je to nejsilnější zemětřesení od roku 1939.
  12:59aktualizováno  14:57

Na obou stranách hranice otřesy, které dosáhly síly 7,8, vytrhly lidi ze spánku. Přišly ještě před rozedněním o chladné noci, během které pršelo a sněžilo. V příštích dnech se má ještě ochladit, v Gaziantepu má být v úterý minus šest stupňů, což pátrací operace zkomplikuje.

„Za čtyřicet let, co jsem na světě, si nic takového nepamatuju,“ řekl agentuře Erdem z Gaziantepu. Uvedl, že lidé běželi do aut a snažili se jet na otevřená prostranství. V tomto městě zemětřesení poškodilo historickou pevnost, která je zapsána na seznamu světového dědictví UNESCO. Zřítily se i části mešity ze 17. století, která stojí vedle pevnosti.

„Houpali jsme se jako v kolébce,“ popsala zemětřesení jistá žena v Diyarbakiru. „Bylo nás doma devět, dva moji synové jsou stále v suti, čekám na ně,“ řekla v sanitce nedaleko hromady, která zbyla ze sedmipatrového bytového domu. Měla zlomenou ruku a rány v obličeji.

U trosek dvanáctipatrového domu naříkala v kurdštině jistá stará žena a čekala, že se dozví, co se stalo s její švagrovou, neteřemi a synovci. „Byli v přízemí, spali. Nevím, jestli se k nim někdo dostane. A je taková zima, moje děťátka v troskách umrznou,“ plakala.

Naděje v ní na okamžik ožila, když dav začal jásat a tleskat a záchranáři se k někomu dostali. Její příbuzní to sice nebyli, ale i tak byla ráda, že se někoho třeba podařilo zachránit. Ovšem jakmile se ukázalo, že nalezení lidé jsou mrtví, rozhostilo se v davu ticho, uvádí britská BBC.

Stovky záchranářů i dobrovolníků v Diyarbakiru vytvořily lidský řetěz u hromady trosek a podávaly si úlomky betonu a zdemolované vybavení domácností, zatímco nedaleko nich bagry odklízely kusy stavebního materiálu. Lidi vyproštěné ze sutin záchranáři opatrně poutali na nosítka a odnášeli na ulici, kde je nakládali do sanitek.

Jinde v tomto městě jeřáby a záchranné týmy vytahovaly lidi z na sebe namačkaných podlaží bytového komplexu. U zřícené jedenáctipatrové budovy záchranáři požádali lidi, aby byli potichu, aby případně uslyšeli volání zasypaných.

Lidé na sociálních sítích sdílejí video ze Şanliurfy, které zachycuje okamžik, kdy se zřítil šestipatrový dům. Student žurnalistiky z turecké Adany vypověděl, že u místa, kde bydlí, se zřítily tři budovy. Vypověděl také, jak pod troskami slyšel člověka, který naříkal, že „už mu docházejí síly“, zatímco se k němu snažili dostat záchranáři.

Pro ty, kdo přišli o domov, se otevřely mešity jako dočasné útočiště, kde se v teplotách blízkým bodu mrazu mohou ohřát. „Protože odklízení trosek mnoha budov v oblasti zemětřesení pokračuje, nevíme, jak vysoko počet mrtvých a zraněných stoupne,“ řekl prezident Erdogan.

Turecká armáda zřídila letecký koridor pro dopravu pátracích a záchranných týmů. „Zmobilizovali jsme naše letadla, aby do oblasti zemětřesení dopravila zdravotníky a další pátrací a záchranné týmy a jejich vozidla,“ citovala agentura Reuters tureckého ministra obrany Hulusiho Akara.

Pro zničenou Sýrii je to další katastrofa

V Sýrii, zdevastované téměř dvanáct let trvající občanskou válkou, zemětřesení postihlo i oblasti ovládané opozičními silami. V těchto regionech často v nuzných podmínkách, třeba v domech poničených při bombardování, žijí čtyři miliony lidí, které konflikt vyhnal z domova.

I za normálního stavu je tam špatně dostupná zdravotní péče a nyní záchranáři říkají, že nemocnice praskají ve švech. Jiné nemocnice, včetně porodnice, bylo třeba vyklidit. Ráid Sálih, šéf organizace Bílé helmy, která pomáhá v opozicí ovládaných oblastech, řekl, že na některých místech se zřítily celé čtvrti.

Pro provincii Idlíb, kde se udržuje odpor proti vládě syrského prezidenta Bašára Asada a na kterou útočí vládní i ruské letectvo, zemětřesení znamená další utrpení, píše agentura AP. Toto území je závislé na přísunu pomoci z nedalekého Turecka, včetně jídla nebo léků. Opoziční Syrská civilní obrana situaci popsala jako katastrofální.

Muž jménem Usáma Abdal Hamíd, který se zraněními skončil v nemocnici v Idlibu, vypověděl, že většina jeho sousedů zemřela. Čtyřpatrová budova, ve které bydlel, se zřítila, když s manželkou a třemi dětmi utíkali k východu. Spadly na ně dřevěné dveře, které zafungovaly jako štít. „Znovu jsem se díkybohu narodil,“ uvedl.

V Damašku se otřásaly budovy a mnoho lidí vyšlo ve strachu do ulic. V Aleppu, zničeném v občanské válce, zástupci zdravotnických úřadů uvedli, že zranění přicházejí ve vlnách. Syrská státní televize vysílala záběry záchranářů pátrajících po zavalených lidech v hustém dešti.

V severosyrském městě Azáz, ovládaném povstalci, záchranář z poničené budovy vynesl malé dítě, ale jinde zpod trosek, které vyzdvihl jeřáb, odnášeli tělo mrtvého člověka zabalené v prostěradle.

Také obyvatelé libanonského Bejrútu a Tripolisu vybíhali do ulic, protože měli strach, že se na ně zřítí jejich domy. Otřesy byly cítit i na Kypru a v dalších zemích v této části Středomoří.

Autoři: ,