Úterý 5. března 2024, svátek má Kazimír
130 let

Lidovky.cz

Tymošenko z Česka vyzval k revoluci

Evropa

  14:52aktualizováno  19:58
PRAHA - Manžel ukrajinské expremiérky Julije Tymošenkové poděkoval za politický azyl v Česku. Podle svých slov byl na Ukrajině pronásledován režimem prezidenta Janukoviče kvůli nátlaku na svoji ženu a předpovídá, že Ukrajinu čeká další revoluce.

Oleksandr Tymošenko foto: Reuters

Oleksandr Tymošenko v prohlášení zaslaném Lidovým novinám uvádí, že v poslední době čelil neuvěřitelnému tlaku. "Nepodařilo se jim (vládě) zlomit Juliji Tymošenkovou ani zastrašováním, ani soudy, ani vězněním, ani mučením, a tak se uchýlili k ještě horším věcem, jako bylo pronásledování mé osoby a dalších členů rodiny. Já nechci dávat Janukovyčovi žádnou další možnost nátlaku na vůdce opozice, a politický azyl - to je pro mě jediný způsob, jak tohoto dosáhnout," vysvětlil Tymošenko.

ČTĚTE TAKÉ:

Kromě podnikání chce v Česku politicky působit proti nynějšímu ukrajinskému
režimu a koordinovat aktivity exilových organizací.

Jeho manželka, expremiérka Julija Tymošenková, si v charkovské věznici odpykává sedmiletý trest vězení, který dostala za podpis údajně nevýhodné smlouvy s Ruskem. Proces jako zpolitizovaný ostře kritizovaly západní státy i ukrajinská opozice.

Ukrajinský lid nebude dlouho tolerovat vládu, míní Tymošenko

Tymošenkův pobyt v Česku je prý dočasný, na Ukrajině se podle něj opět rozpoutá revoluce. "Jsem přesvědčen, že ukrajinský lid nebude dlouho tolerovat současnou nekompetentní, zkorumpovanou a autoritářskou vládu v čele s Janukovyčem," předpovídá. 

Tymošenkovi Česko udělilo azyl minulý týden. Česká vláda přitom doufá, že krok nepovede ke zhoršení česko-ukrajinských vztahů, kterého se pozorovatelé obávají. Premiér Petr Nečas zdůraznil, že v rozhodování českého ministerstva vnitra nehrály roli politické motivy.

Julija Tymošenková a její manžel Oleksandr na tiskové konferenci 8. května 2002 .

Tymošenko navíc v rozhovoru pro ukrajinské vysílání rozhlasové stanice Rádio Svoboda oznámil, že spolu se svými kolegy zakládá v Česku mezinárodní sdružení zvané Vlast (Baťkivščyna), které má analyzovat fungování nynější ukrajinské státní moci a její "zločinné rozkrádání" země, šířit v zahraničí informace o skutcích Janukovyčovy vlády, dohlížet na dodržování lidských práv na Ukrajině a koordinovat aktivity exilových skupin.

Čestnou předsedkyní má být dcera

Název sdružení, jehož čestnou předsedkyní má být dcera manželů Tymošenkových Jevgenija žijící na Ukrajině, je totožný se jménem největší ukrajinské opoziční politické strany, které Tymošenkova vězněná manželka předsedá. Členy sdružení mají být známí veřejní činitelé z Ukrajiny i dalších zemí.

Podle ukrajinské proprezidentské a vládní Strany regionů je ale Tymošenkova snaha o azyl motivována finančně. Jeden z jejích poslanců ukrajinským novinářům řekl, že manžel bývalé premiérky, který v ČR podniká, prý chce v zahraničí "uklidit" peníze, které jeho manželka získala od "politických sponzorů".

Manžel Tymošenkové, se kterou má dnes jednatřicetiletou dceru Jevgeniji, nebyl nikdy politicky ani veřejně činný. I on se už v roce 2000 dostal do vazby, obvinění z korupce a defraudace byla posléze stažena. Podle českého obchodního rejstříku je Oleksandr Tymošenko společníkem ve firmě International Industrial Projects.

Prohlášení Oleksandra Tymošenka

06.01.2012 z rozhodnutí Ministerstva vnitra České republiky byl mně Oleksandru Tymošenkovi udělen politický azyl.  Byl jsem donucen opustit Ukrajinu, a požádat o politický azyl kvůli neuvěřitelnému tlaku a pronásledování ze strany současných ukrajinských orgánů - autoritářskému režimu prezidenta Janukovyče.

Na Ukrajině na pokyn prezidenta Janukovyče na základě fiktivních trestních řízení bylo zatčeno několik politiků - úředníků předchozí vlády. Především byla bez jakékoli  viny odsouzena na sedm let moje manželka - Julie Tymošenková, bývala premiérka a kandidátka na post prezidenta Ukrajiny, již chyběla pouhá 3% k vítězství nad Janukovyčem ve volbách  2010.

Vládní režim na Ukrajině se neštítí žádných špinavých metod. Nepodařilo se jim zlomit  Julii Tymošenkovou, ani zastrašováním, ani soudy, ani vězněním, ani mučením, a tak se uchýlili k ještě horším věcem jako bylo pronásledování mé osoby a dalších členů rodiny. Já nechci dávat Janukovyčovy žádnou další možnost nátlaku na vůdce opozice, a politický azyl - to je pro mě jediný způsob, jak tohoto dosáhnout.

Jsem velice vděčný zemím EU za hluboké porozuměni pro situaci na Ukrajině, a odmítnutí politických  represí iniciovaných ukrajinskou vládou, ostré odsouzení protizákonného uvěznění a protiprávního rozsudku  mé manželky Julije Tymošenkové,  uvěznění řady dalších opozičních politiků. Děkuji vládě České republiky za její rozhodnutí, týkající se mé osoby.

Dnes jsem  spolu s dalšími  členy opozice vůči režimu Janukovyče nucen pobývat mimo vlast. Ale je to dočasně. Jsem přesvědčen, že ukrajinský lid nebude dlouho tolerovat současnou nekompetentní, zkorumpovanou a autoritářskou vládu v čele s Janukovyčem. Již jednou, během Oranžové revoluce 2004, Ukrajinci ukázali Janukovyčovy jeho místo - brzy mu ho ukáží podruhé a naposledy!

Ať žije Ukrajina!

Oleksandr Tymošenko

(bez redakčních zásahů)

Autoři: ,