Sobota 8. června 2024, svátek má Medard
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Uhlazený Lepper v sídle „zlé EU“

Svět

  8:51
BRUSEL - Národní zájmy jsou důležité, ale stejně tak je důležitý zájem Evropské unie; smyslem jednání je dosáhnout kompromisu. Tato slova včera nepronesl žádný „standardní“ západoevropský politik, ale známý křikloun a guru nespokojených polských farmářů Andrzej Lepper.

Polský vicepremiér Andrzej Lepper (vlevo) foto: AFP

Coby nový místopředseda polské vlády a zároveň ministr zemědělství si včera odbyl premiérovou debatu v Bruselu a předvedl svým rezortním kolegům svoji méně známou tvář: tvář uhlazeného politika, který má se „starým“ Lepperem shodný jen opálený obličej.

„Žádné zemětřesení se nekonalo. Unie nás vzala jako seriózní partnery; všichni pochopili, že všechna ta označení populista či demagog byla pouze práce médií hnaných senzacemi. Byl jsem přijat velmi dobře,“ řekl Andrzej Lepper před novináři na konci své bruselské cesty. Mluvil klidně, vstřícně a na sobě měl dobře padnoucí tmavý oblek s tmavou kravatou; ta tam byla jeho vázanka v národních červenobílých proužcích, v níž se kdysi nasupeně procházel po Evropském parlamentu a vykřikoval, že unie ožebračuje polské farmáře.

Tentokrát nejenže nic takového neřekl, ale dokonce možná vůbec poprvé veřejně prohlásil, že jeho cílem není dostat Polsko z Evropské unie - jedno z hlavních hesel jeho strany Sebeobrana. „Nevolám po odchodu z EU; je totiž jasné, že polské zájmy jsou součástí širších zájmů unie a mnohé z nich můžeme lépe prosazovat jen společně s evropskými partnery,“ řekl k překvapení západních reportérů.

Mackův pohlavek „táhl“ víc
Jeho „státnická“ inkarnace nezabrala jen na ně, ale také na jeho kolegy. Drtivá většina z nich získala z Andrzeje Leppera pozitivní dojem. Rakouský šéf zemědělství Josef Proll, který včerejší ministerskou debatu řídil, ocenil „velmi konstruktivní poznámky“ Leppera při diskusi, jeho maďarský kolega mluvil o „vřelém setkání“ a slovenský diplomat Juraj Nociar, který zastupoval nepřítomného ministra, prohlásil, že Lepper mezi ostatní „naprosto zapadl.“

Také podle českého ministra Jana Mládka se Lepper „rozhodně nechoval jako revolucionář“ a jeho vystoupení „nevybočilo ze standardu“. Pohlavek Miroslava Macka ministru Davidu Rathovi podle něj vzbudil mezi ministry větší rozruch než Lepperova přítomnost. „Mackovu facku viděli všichni, a to nejen v Rakousku, ale i v mnohem vzdálenější Evropě. Tyto podle jednoho vysokého úředníka Evropské komise latinskoamerické manýry byly mezi námi rozhodně větším tématem,“ prohlásil.
Jen jedna věc Lepperovi přece jen zůstala: nezapomněl se sebevědomě pochválit. Polsku se po několika týdnech intenzivního tichého lobbingu podařilo prodloužit ultimátum, do kdy musí požádat o přímé platby farmářům, pokud o ně nechce přijít.

Andrzej Lepper to však prodal jako svůj úspěch. „Jsem ve funkci teprve dva týdny a už mám za sebou několik výsledků,“ řekl polský vicepremiér.

Autor: