Středa 22. května 2024, svátek má Emil
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Ujguři zaútočili na celníky, 16 mrtvých

Svět

  8:24
PEKING - Šestnáct celníků bylo ráno zabito v čínské Ujgurské autonomní oblasti Sin-ťiang při granátovém útoku na pohraniční celní úřad v oblasti Kašgaru. Při incidentu, který se odehrál čtyři dny před zahájením olympijských her v Pekingu, bylo dalších nejméně 16 celníků zraněno. Oznámila to tisková agentura Nová Čína.

Čínská policie je v pohotovosti. foto: ČTK

Podle jejích informací dva útočníci najeli nákladním automobilem do úřadu, který spravuje polovojenská policie, a hodili do něj nejméně dva granáty. Nová Čína v krátké zprávě útočníky označuje jako "výtržníky", kteří byli vzápětí zadrženi.

Původní informace uváděly, že útočníci použili dvě vozidla. Čínská státní televize předložila odlišnou verzi, když uvedla, že policisté byli napadeni, když v rámci ranního cvičení pochodovali kolem místního hotelu.

Zmatky panují kolem přesného místa útoku. Nová Čína uvedla, že se odehrál v Kašgaru, čínsky Kcha-š', což je jméno města, které bývalo kdysi zastávkou pro karavany na Hedvábné stezce, ale také označení oblasti, která hraničí s Pákistánem, Afghánistánem a Kyrgyzstánem.

V posledních měsících čínské úřady opakovaně vyjádřily obavy z teroristických útoků, které by mohly narušit průběh olympijských her. Jedním z potenciálních ohnisek je podle nich právě Ujgurská autonomní oblast Sin-ťiang, která leží na severozápadě Číny a žije v ní asi osm milionů etnických Ujgurů. Ty Peking viní ze série útoků s cílem vytvořit nezávislý stát Východní Turkestán.

Mnozí Ujgurové odmítají migraci etnických Číňanů do své oblasti a protestují proti vládní kontrole své kultury a náboženství, která začala, když se čínští komunisté před téměř 60 lety chopili moci. Příslušníci ujgurské menšiny vyznávají většinou sunnitský islám, část Ujgurů však patří k tolerantním súfiským muslimům.

Během uplynulých měsíců čínská policie oznámila, že zmařila plány teroristů vyhodit do vzduchu letadlo, stejně jako přípravy na únosy atletů, novinářů a dalších osob spojených s olympiádou.

Islámská strana Turkestánu (TIP) zveřejnila v červenci na internetu videonahrávku, v níž hrozí, že "zaútočí na nejkritičtější body spojené s olympiádou". Předpokládá se, že tato skupina má základnu v sousedním Pákistánu a někteří z jejích členů dostali výcvik od teroristické sítě Al-Káida a Talibanu.
Autor: