Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Svět

Ukrajinská SBU rozkryla korupční síť v nákupech zbraní v hodnotě 900 milionů

ilustrační snímek

ilustrační snímek foto: Shutterstock

Bezpečnostní služba Ukrajiny (SBU) odhalila systém korupce při nákupu zbraní ukrajinskou armádou, oznámila v sobotu v prohlášení. Celková hodnota podvodu se rovná přibližně 40 milionům dolarů, tedy asi 900 milionům korun. Boj s rozsáhlou korupcí zůstává na Ukrajině, která usiluje o vstup do Evropské unie, nadále palčivým tématem.
  11:53

Rozkryté podvody v nákupech zbraní, které potvrdilo ukrajinské ministerstvo obrany, budou mít v zemi sužované téměř dva roky trvající ruskou agresí obrovský ohlas, píše agentura Reuters.

Vyšetřování podle SBU „odhalilo úředníky ministerstva obrany a manažery dodavatele zbraní Lvov Arsenal, kteří při nákupu nábojů ukradli téměř 1,5 miliardy hřiven“.

„Podle vyšetřování se na zpronevěře podílejí bývalí i současní vysoce postavení úředníci ministerstva obrany a šéfové přidružených společností,“ sdělila SBU.

Zpronevěra se podle ní týkala nákupu 100 000 minometných granátů pro armádu. Tento kontrakt byl uzavřen se lvovským Arsenalem v srpnu 2022 a platba byla provedena předem, přičemž část prostředků byla převedena do zahraničí. Žádné zbraně však nikdy dodány nebyly, píše se v prohlášení.

To také uvádí, že pěti lidem bylo doručeno „oznámení o podezření“, což je první fáze ukrajinského soudního řízení, a to jak na ministerstvu, tak u dodavatele zbraní. Jeden podezřelý byl zadržen při pokusu o překročení ukrajinských hranic.

Korupce v ukrajinské armádě je pro zemi dlouhodobě velkým tématem, protože se snaží udržet válečnou morálku veřejnosti a Západu prezentovat své argumenty pro vstup do Evropské unie, píše Reuters.

Korupční kauzy byly například důvodem loňské rezignace ministra obrany Oleksije Reznikova. Údajně se na korupci sám nepodílel, pod jeho vedením nicméně v armádě probíhaly podvody v sektorech zásobování vojsk potravinami a v nákupech vhodného oblečení pro vojáky.

Autoři:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!