Úterý 21. května 2024, svátek má Monika
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Svět

Ukrajinci v branném věku budou moci získat pas jen ve vlasti, rozhodl Kyjev

Potenciální zájemci o vstup do 3. samostatné útočné brigády ukrajinských ozbrojených sil se účastní testovacího základního vojenského kurzu. (20. dubna 2024) foto: Reuters

Ukrajinská vláda přijala rozhodnutí, podle něhož muži ve věku od 18 do 60 let budou moci získat cestovní pasy pouze na území Ukrajiny. Informovala o tom dnes agentura Reuters, podle níž Kyjev dále zpřísnil pravidla mobilizace. O den dříve ukrajinské ministerstvo zahraničí oznámilo pozastavení konzulárních služeb pro muže v branném věku, kteří pobývají v zahraničí, a to do 18. května.
  22:26

Tou dobou podle ukrajinské diplomacie vstoupí v platnost nový zákon, jenž mění pravidla mobilizace vyhlášené na Ukrajině před více než dvěma lety v reakci na ruskou invazi. Jeho hlavním úkolem je podle médií podchytit všechny muže podléhající branné povinnosti a aktualizovat jejich údaje, což má úřadům zjednodušit povolávání do armády.

Norma předpokládá, že Ukrajinci žijící bez vojenských dokladů v zahraničí si nebudou moci zařídit nový pas či získat konzulární služby.

Dnešní vládní rozhodnutí ohledně vydávání pasů mužům v branném věku pouze na území Ukrajiny, a nikoliv tedy i na diplomatických misích v zahraničí, se podle agentury nevztahuje na obyvatele země, kteří mají během válečného stavu povolení k překročení hranic včetně lidí se zdravotním postižením.

Bezprostředně po rozsáhlém vpádu ruských vojsk do země 24. února 2022 mnoho Ukrajinců narukovalo do armády dobrovolně. Po více než dvou letech bojů však Ukrajina podle Reuters čelí nedostatku vojáků, kteří zemi brání před větší a lépe vybavenou ruskou invazní armádou.

V zahraničí žijí statisíce ukrajinských mužů v branném věku, napsal Reuters. Podle statistického úřadu Eurostatu žilo v Evropské unii k lednu letošního roku přibližně 4,3 milionu ukrajinských válečných uprchlíků, kteří mají dočasnou ochranu. Nejvíce utečenců před ruskou agresí na Ukrajině přijaly Německo, Polsko a Česko.

Polský ministr obrany Wladyslaw Kosiniak-Kamysz dnes podle Reuters uvedl, že jeho země je připravena pomoci Ukrajině při návratu mužů v branném věku do vlasti. Jak by chtěla Varšava v tomto ohledu konkrétně pomoci, neupřesnil. „Myslím, že mnoho Poláků je pobouřeno, když vidí mladé ukrajinské muže v hotelích a kavárnách a když poslouchají, jak velké úsilí musíme vynaložit, abychom pomohli Ukrajině,“ řekl Kosiniak-Kamysz.

Autor:

Prodej bytu 3+1, 99 m2 - Chabařovice
Prodej bytu 3+1, 99 m2 - Chabařovice

Náměstí 9. května, Chabařovice, okres Ústí nad Labem
3 300 000 Kč