Pondělí 22. dubna 2024, svátek má Evženie
130 let

Lidovky.cz

Svět

Nemáme to z internetu, ale Navalnyj zemřel na trombózu, míní Ukrajinci

Generálmajor Kyrylo Budanov, šéf ukrajinské vojenské rozvědky v Kyjevě (25. června 2022) foto: Reuters

Šéf ukrajinské vojenské rozvědky Kyrylo Budanov v neděli prohlásil, že ruský opoziční vůdce Alexej Navalnyj zemřel ve vězení za polárním kruhem přirozenou smrtí. Navalného rodina a spolupracovníci přičítají vinu za smrt sedmačtyřicetiletého opozičníka ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi.
  16:57

„Asi vás zklamu, ale nakolik víme, tak (Navalnyj) skutečně zemřel na trombózu. Je to víceméně potvrzené. Nemáme to z internetu, ale bohužel jde o přirozenou smrt,“ řekl novinářům Budanov. Současně vybídl nevěřit, že i Putinův režim v Rusku se zhroutí „přirozeně, sám od sebe“. „Bez naší pomoci je to nereálné,“ poznamenal.

Stabilní režim v Rusku znamená ohrožení Ukrajiny a světa, a proto ukrajinská rozvědka bude pokračovat v podnikání operací na ruském území. „Dokud bude na Ukrajině válka, budou problémy v Rusku,“ zdůraznil a naznačil, že budou následovat nové útoky na okupovaném Krymu. „Nepřítele čekají nová překvapení. Nedoporučoval civilistům používat Krymsky most,“ varoval.

Krymský, občas zvaný i Kerčský most, nechal postavit Putin po anexi ukrajinského poloostrova, aby zajistil spolehlivější spojení, než lodní trajekty, které často kvůli nepřízni počasí nemohou vyplout. Od vypuknutí války Ruska proti Ukrajině čelil most, přes který je zásobována významná část ruských invazních sil, několika útokům a poškozením, nebyl však dosud trvale vyřazen z provozu.

Navalnyj, který odhaloval korupci na vrcholu ruského režimu, byl roky hlavní tváří ruské opozice. V roce 2020 byl hospitalizován s příznaky otravy. Tvrdil, že byl otráven na Putinův příkaz. Západní laboratoře potvrdily, že byl otráven bojovou látkou novičok. Hned po vyléčení z otravy v Německu a návratu do vlasti byl Navalnyj v lednu 2021 uvězněn.

V pátek 16. února vězeňská služba uvedla, že se politikovi po vycházce ve vězeňské kolonii za polárním kruhem udělalo špatně, ztratil vědomí a nepodařilo se ho oživit. Tuto sobotu úřady vydaly tělo Navalného matce. Zatím není jasné, zda rodina bude moci politika pochovat podle svých představ.

Autoři: ,

eMimino soutěží: Vyhrajte balíček v hodnotě 1 000 Kč z dm drogerie
eMimino soutěží: Vyhrajte balíček v hodnotě 1 000 Kč z dm drogerie

Milovníci kosmetiky pozor! Tento týden soutěžíme o pět velkých balíčků v celkové hodnotě 5000 Kč. Zapojte se do soutěže a vyhrajte lákavý balíček...