Pátek 23. února 2024, svátek má Svatopluk
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Svět

Vytvořili jsme předmostí na levém břehu Dněpru, řekl šéf Zelenského kanceláře

Ukrajinští vojáci u Dněpru nedaleko Chersonu (14. října 2023) foto: ČTK

Protiofenziva pokračuje, ukrajinské ozbrojené síly vytvořily předmostí na levém břehu řeky Dněpr, řekl v americkém Hudsonově institutu šéf kanceláře ukrajinského prezidenta Andrij Jermak podle webových stránek hlavy státu. Při jiné příležitosti ve Washingtonu uvedl, že počet ruských vojáků na Ukrajině je v současné době třikrát vyšší než na začátku invaze.
  17:40

V Hudsonově institutu Jermak ujišťoval, že Ukrajina se i 628 dní po vypuknutí ruské vojenské agrese drží a zvítězí.

„Nemůžeme si dovolit únavu,“ prohlásil šéf prezidentské kanceláře, podle něhož Ukrajinci dokazují, že „nemožné je jen to, co se ještě neudělalo“. Jako jeden z příkladů uvedl loňské zastavení ruského vojenského pronikání na ukrajinské území a stažení invazních vojsk z některých částí Ukrajiny.

„Osvobodili jsme polovinu okupovaných území,“ uvedl Jermak, podle něhož dosavadní úspěchy byly možné díky mezinárodní podpoře. Činitel zároveň varoval, že Rusko není poraženo a nezastaví se. „Doufají, že vydrží déle než jednota demokracií,“ řekl s tím, že Ukrajina potřebuje další zbraně včetně systémů protivzdušné obrany a vyzval také k novým sankcím proti Rusku. „Příští rok bude rozhodující,“ uvedl Jermak.

Činitel přiletěl do USA s delegací vedenou vicepremiérkou Julijí Svyrydenkovou. Šéf kanceláře prezidenta Volodymyra Zelenského jednal s poradcem Bílého domu pro národní bezpečnost Jakem Sullivanem, bezpečnostním poradcem britského premiéra Timothym Barrowem, bezpečnostním poradcem německého kancléře Jensem Plötnerem a zahraničněpolitickým poradcem francouzského prezidenta Emmanuelem Bonnem, se kterými hovořili mimo jiné o situaci na bojišti.

Agentura Bloomberg označila Jermakovo hodnocení vývoje bojů jako optimističtější než postoj velitele ukrajinských ozbrojených sil Valerije Zalužného, který před časem označil situaci na frontě za patovou.

Ukrajinská protiofenziva od léta zaznamenala jen omezený pokrok. V poslední době se hovoří o situaci na levém břehu řeky Dněpr v Chersonské oblasti, který je pod kontrolou ruských okupačních sil, a nepřicházejí odtamtud jasné informace.

Americký institut pro studium války (ISW) už několik týdnů uvádí, že soudě podle zpráv ruských proválečných komentátorů se ukrajinským silám podařilo probojovat k vesnici Krynky a udržet se tam.

Ruské ministerstvo obrany v pátek hlásilo zmaření ukrajinské snahy o vytvoření předmostí na levém břehu Dněpru. V pondělí ruské tiskové agentury informovaly o přeskupování ruských sil na tomto břehu veletoku a jejich přesunu na výhodnější pozice východně od řeky, ale vzápětí tuto zprávu stáhly.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!