Pátek 14. června 2024, svátek má Roland
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Svět

Potvrzeno, francouzští vojáci povedou výcvik na Ukrajině. Mají dorazit i F-16

Velitel ukrajinských ozbrojených sil Oleksandr Syrskyj během setkání s novým týmem vojenského vedení v Kyjevě (10. února 2024) foto: Profimedia.cz

Hlavní velitel ukrajinských ozbrojených sil Oleksandr Syrskyj podepsal dokument umožňující francouzským vojenským instruktorům navštěvovat ukrajinská výcviková centra. Syrskyj to dnes oznámil na platformě Telegram.
  20:03aktualizováno  22:46

„Jsem potěšen, že mohu přijmout francouzskou iniciativu na vyslání instruktorů na Ukrajinu k výcviku ukrajinských vojáků,“ uvedl Syrskyj na platformě Telegram. Ukrajina se už déle než dva roky brání ozbrojené agresi sousedního Ruska.

„Už jsem podepsal dokumenty, které umožní prvním francouzským instruktorům brzy navštívit naše výcviková centra a obeznámit se s jejich infrastrukturou a personálem,“ napsal Syrskyj po videorozhovoru s francouzským ministrem obrany Sébastienem Lecornuem.

Francouzský prezident Emmanuel Macron na konci února poprvé naznačil, že nelze nic vyloučit ohledně vyslání vojáků západních zemí na Ukrajinu. Lecornu později v tomto kontextu upřesnil, že je nutné zvážit různé možnosti, například ohledně pomoci s odstraňováním min a či výcvikem ukrajinských vojáků na ukrajinském území.

Syrskyj dnes neuvedl podrobnosti, ale vyjádřil přesvědčení, že odhodlání Francie povzbudí další partnery, aby se připojili k tomuto „ambicióznímu projektu“.

„Podobně jako všechny jiné projekty, o nichž se tehdy mluvilo, pokračuje práce s Ukrajinci i v této oblasti, a to hlavně s cílem pochopit jejich přesné potřeby,“ uvedl resort obrany v Paříži.

Západní země už s výcvikem ukrajinských vojáků pomáhají, ovšem na svém území. Ukrajinští vojáci se tímto způsobem cvičili k obraně vlasti také v České republice.

F-16 už zhruba do dvou týdnů?

Kyjev se také už těší na první stíhačky F-16. Dostat by je měl už do dvou týdnů, pokud se naplní předpověď dánské premiérky Mette Frederiksenové. Podle německého listu Die Zeit přesně před 14 dny uvedla, že první víceúčelové stroje dorazí na Ukrajinu „do měsíce“.

Letouny F-16 Ukrajině přislíbily z členských zemí NATO Nizozemsko, Dánsko, Norsko a Belgie. Další země trénují piloty. Dánský ministr obrany Troels Lund Poulsen nedávno uvedl, že první letouny by Ukrajina mohla dostat „už v létě“.

27. února 2024

Autoři: ,