Pátek 1. března 2024, svátek má Bedřich
130 let

Lidovky.cz

Svět

Kyjevem otřásly výbuchy, Ukrajinci sestřelili nejméně osm ruských raket

ilustrační snímek foto: Reuters

Ukrajinská protivzdušná obrana brzy ráno sestřelila osm ruských střel odpálených na Kyjev, padající trosky zranily nejméně jednoho muže a poškodily obytný dům. Uvedly to ukrajinské úřady, podle kterých další tři lidé vyhledali lékařskou pomoc kvůli silné stresové reakci. Média informovala o sérii explozí a opožděném protileteckém poplachu.
  6:55aktualizováno  13:12

Nový vzdušný úder přišel podle médií kolem 04:00 místního času (03:00 SEČ). Ukrajinské letectvo na telegramu napsalo, že protivzdušná obrana sestřelila osm balistických raket, které Rusko vyslalo z Brjanské oblasti sousedící s Ukrajinou. Z anektovaného Krymského poloostrova nad Ukrajinu zamířilo 18 dronů, které se podle letectva podařilo protivzdušné obraně sestřelit nad Mykolajivskou oblastí na jihu země.

Mluvčí ukrajinského letectva Jurij Ihnat později podle serveru Ukrajinska pravda uvedl, že Rusové možná vyslali na metropoli střely ze systémů S-400 nebo Iskander-M, které se odpalují ze země. S jistotou to podle něj určí až analýza trosek.

Upozornil, že je obtížnější odhalit odpálení střel ze země než z letadel. Oba zmíněné typy střel podle něj mohou letět po balistické trajektorii. Nebylo to poprvé, kdy se ozval poplach, když už byly slyšet výbuchy, protivzdušná obrana ale tentokrát zničila všechny cíle, dodal Ihnat. Po pondělním útoku zůstalo bez dodávek elektřiny v Kyjevě 120 odběratelů, uvedlo ukrajinské ministerstvo energetiky.

Vzdušným útokům ruské armády čelí Ukrajina prakticky každou noc, ukrajinští činitelé někdy popisují zejména útoky mnoha bezpilotními letouny. Hlavní město nicméně od konce léta zažívalo relativní klid. Na konci listopadu ale Rusko podle ukrajinských úřadů podniklo na metropoli do té doby největší dronový útok, kdy zaútočilo 75 bezpilotními letouny, z nichž Ukrajinci podle svých vyjádření až na jediný všechny sestřelili. Útok si podle úřadů vyžádal několik zraněných.

V závěru minulého týdne podle kyjevské vojenské správy Rusko obnovilo po delší době útoky na metropoli střelami vypálenými z letadel. Britská vojenská rozvědka v neděli poznamenala, že útoky ze 7. prosince pravděpodobně předznamenaly začátek koordinovanější kampaně Ruska zaměřené na poškození ukrajinské energetické infrastruktury.

Trosky pondělních zničených raket podle starosty Vitalije Klička dopadly do různých částí města. Na jihovýchodě Kyjeva šrapnely poranily na nohou muže, tři ženy vyhledaly péči lékařů kvůli akutní reakci na stres. Na jihozápadě zase část rakety zasáhla střechu domu a způsobila menší požár, který se podařilo uhasit, uvedl Kličko. Žádné mrtvé ukrajinské úřady dosud nehlásily.

Rusko útočí na Kyjev ze vzduchu téměř denně:

Autoři: ,

Potkejte se s námi o víkendu v Brně! Rozdáme přes 1000 produktů k testování
Potkejte se s námi o víkendu v Brně! Rozdáme přes 1000 produktů k testování

Na brněnském výstavišti proběhne od čtvrtka 29. února do soboty 2. března veletrh ProDítě. Najdete tam přehlídku kočárků, autosedaček a dalšího...