Neděle 25. února 2024, svátek má Liliana
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Svět

Von der Leyenová neohlášeně dorazila do Kyjeva. Promluví k parlamentu

Šéfka Evropské komise Ursula von der Leyenová v sobotu ráno přijela na neohlášenou návštěvu Kyjeva. Setkala se s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským. (4. listopadu 2023) foto: Reuters

Šéfka Evropské komise Ursula von der Leyenová v sobotu ráno přijela na neohlášenou návštěvu Kyjeva. Bude mluvit k ukrajinskému parlamentu a setká se i s prezidentem Volodymyrem Zelenským. Podle ukrajinských médií se očekává, že oznámí posun v přístupových jednáních o vstupu Ukrajiny do Evropské unie.
  9:49aktualizováno  10:14

„Jsem ráda, že jsem opět v Kyjevě, na šesté návštěvě od začátku války. Přijela jsem diskutovat o přístupové cestě Ukrajiny do EU, o finanční podpoře EU na rekonstrukci Ukrajiny na moderní, prosperující demokracii a o tom, jak budeme i nadále nutit Rusko platit za jeho útočnou válku,“ napsala von der Leyenová na síti X a připojila fotografii se Zelenským na nádraží.

Von der Leyenová uvedla, že cestu plánovala dlouho dopředu. Podobné cesty jsou podle ní běžné před představením zprávy o postupu přístupových jednání, napsala agentura AFP. Politička ujistila Kyjev, že Brusel ho bude nadále podporovat navzdory přesunutí části pozornosti ke konfliktu mezi Hamásem a Izraelem.

Volodymyr Zelenskyj uděluje vyznamenání příslušnici armády při návštěvě pozic ukrajinských vojáků na frontě. (3. října 2023)

„Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová dnes (v sobotu) přijíždí do Kyjeva. Čekáme na její projev v parlamentu,“ napsal ráno na Telegramu poslanec Jaroslav Železnjak.

Jeho kolega Alexij Hončarenko k návštěvě uvedl, že Ukrajina očekává „pozitivní zprávy“ a popsal jednotlivé etapy přístupových jednání, které Ukrajinu čekají.

Ve středu EU zveřejní zprávu o pokroku Kyjeva při plnění ekonomických, právních a dalších kritérií, která jsou podmínkou pro posun přístupových jednání. Ta by měla začít v prosinci. Ukrajina, která požádala o vstup do Evropské unie několik dní po začátku ruské invaze na své území v únoru 2022, považuje připojení k bloku za hlavní prioritu, píše agentura Reuters.

Na prosincovém summitu se má 27 členů rozhodnout, zda umožní Kyjevu zahájit přístupová jednání. Souhlas vyžaduje jednomyslnou podporu všech členů bloku.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!