Středa 19. června 2024, svátek má Leoš
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Svět

V Kyjevě se rozezněl poplach, Rusko útočilo na energetickou infrastrukturu

Lidé se schovávají v kyjevském metru před ruským raketovým útokem. (29. prosince 2022) foto: ČTK

Hodinu po půlnoci našeho času zazněl v Kyjevě protivzdušný poplach. Ukrajinské hlavní město bylo pod útokem bezpilotních prostředků, informovala agentura Reuters s odvoláním na místní úřady. Protivzdušné obraně se podle deníku The Kyiv Independent podařilo drony zničit. Podle poradkyně Volodymyra Zelenského se pohřešuje 15 000 Ukrajinců.
  7:10aktualizováno  8:14

Ukrajinská protivzdušná obrana v noci na pátek zničila 16 ruských dronů, které útočily na Kyjev. Oznámily to ukrajinské vzdušné síly, které citovala agentura Reuters.

Gubernátor Kyjevské oblasti Oleksij Kuleba uvedl na sociální síti Telegram, že Kyjev čelí útoku za použití bezpilotních prostředků, uvedla agentura Reuters. Armádní velitelství v Kyjevě uvedlo, že je aktivní protivzdušná obrana a vyzvalo obyvatele, aby zůstali v krytech.

Kuleba později uvedl, že se ukrajinské obraně podařilo všechny útočící bezpilotní prostředky zničit. Cílem podle něj byla energetická infrastruktura v okolí hlavního města.

Podle svědků agentury Reuters byly zhruba 20 kilometrů od Kyjeva slyšet výbuchy a střelba protivzdušných systémů.

Server The Kyiv Independent s odkazem na armádu informuje, že protivzdušná obrana zničila také deset bezpilotních prostředků na východě země - v Záporožské a Dněpropetrovské oblasti.

Ukrajina čelila masivnímu vzdušnému útoku i ve čtvrtek. Ruské rakety způsobily mrtvé, raněné, výpadky v dodávkách proudu a další hmotné škody. Kyjev tvrdí, že se mu daří podstatnou část raket zneškodňovat protivzdušnými systémy.

Pohřešuje se 15 000 Ukrajinců

Od začátku války se na Ukrajině pohřešuje na 15 000 lidí. Tvrdí to v rozhovoru, který ve čtvrtek zveřejnila média německé skupiny RND, ombudsmanka pro práva vojáků a poradkyně ukrajinského prezidenta Aljona Verbycká. Podle ní ale Rusko uznává daleko menší počet ukrajinských válečných zajatců. Nad osudem ostatních lidí tak panuje nejasnost. Údaj nelze nezávisle ověřit.

„Rusko v současnosti potvrdilo, že drží 3392 ukrajinských válečných zajatců, na Ukrajině se od začátku války ale pohřešuje na 15.000 lidí, a to včetně mnoha civilistů,“ řekla poradkyně prezidenta Volodymyra Zelenského.

O osudu 11 000 lidí, kteří nejsou hlášeni jako váleční zajatci, panuje nejistota. Podle Verbycké je možné, že část z nich drží Rusko na svých okupovaných územích či jsou válečnými zajatci. Není také vyloučené, že část z nich je po smrti.

Podle ukrajinské představitelky je spolupráce s ruskými orgány ohledně válečných zajatců velmi špatná. Podle ní Rusko také nespolupracuje s Mezinárodním výborem Červeného kříže (MVČK), který má podle jejích slov problém s přístupem do ruských zajateckých táborů. „A pokud spolupracovníci MVČK přístup dostanou, tak hned poté jsou zajatci přepravení jinam, aby se zvýšila nejistota,“ uvedla ukrajinská představitelka.

MVČK na začátku prosince informoval, že navštívil ruské i ukrajinské válečné zajatce. Podle agentury AFP byly tyto návštěvy zatím ojedinělé. Pracovníci humanitární organizace měli možnost zkontrolovat podmínky, v nichž váleční zajatci žijí, a také způsob, jakým s nimi jejich věznitelé nakládají. Měli také možnost předat informace rodinám zajatců a rozdat zadržovaným prostředky osobní hygieny, přikrývky, teplé oblečení i knihy.

29. prosince 2022

Autoři: ,

Karban a Karban, s.r.o.
Řidič/ka dodávky/skladník

Karban a Karban, s.r.o.
Praha
nabízený plat: 36 500 - 40 000 Kč