Pondělí 17. června 2024, svátek má Adolf
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Ukrajina má nového premiéra. Janukovyčova spojence

Svět

  10:32
KYJEV - Novým předsedou ukrajinské vlády se dnes stal bývalý ministr financí a blízký spojenec prezidenta Viktora Janukovyče Mykola Azarov. V čele kabinetu nahrazuje Juliji Tymošenkovou, jíž parlament minulý týden vyslovil nedůvěru.

Nový ukrajinský premiér Mykola Azarov.

Oznámení o schválení Azarovovy nominace v parlamentu přišlo jen pár hodin poté, co předseda parlamentu Volodymyr Lytvyn oznámil vytvoření nové vládnoucí koalice, která má 235 členů.

Zformována byla na základě dohody, kterou podepsali předsedové parlamentních frakcí Strany regionů, komunistů a Bloku Volodymyra Lytvyna. Její součástí je i několik dalších poslanců, kteří do ní vstoupili individuálně

Předpokládá se, že ještě dnes by mohla být jmenována celá vláda, zřejmě na večerním zasedání. Její nejbližší úkoly nebudou vůbec snadné. Především musí v parlamentu prosadit rozpočet na letošní rok a poté hned obnovit jednání s Mezinárodním měnovým fondem (MMF) o pozastavené nové půjčce 16,6 miliardy dolarů k nezbytné aspoň částečné stabilizaci rozvrácené ukrajinské ekonomiky.

Kdo je Mykola Azarov

Mykola Janovyč Azarov se narodil 17. prosince 1947 v ruské Kaluze.

- Je absolventem Moskevské státní univerzity, kde získal doktorát z geologie a mineralogie. Poté pracoval jako důlní inženýr

- Na Ukrajině byl do roku 1995 zástupcem ředitele a později i šéfem státního výzkumného ústavu pro geologii a geomechaniku, stal se univerzitním profesorem

- Od počátku 90. let se začal angažovat v politice. V roce 1994 byl poprvé zvolen poslancem Nejvyšší rady a dostal se do předsednictva populární Strany regionální obrody v průmyslové a proruské Doněcké oblasti (strana byla později přejmenovaná na Stranu regionů).

- Byl blízkým spolupracovníkem bývalého prezidenta Leonida Kučmy, blízko měl vždy i k bývalému premiérovi a nově zvolenému prezidentovi Viktoru Janukovyčovi.

- Na přelomu let 2004 a 2005, tedy v období takzvané oranžové revoluce, byl úřadujícím předsedou vlády.

- Nedávno se Azarov, který je autorem více než sta vědeckých publikací, stal šéfem Strany regionů, nejsilnější strany v zemi. Ve funkci vystřídal Janukovyče, který se členství ve straně vzdal v souvislosti s tím, že byl zvolen prezidentem. Azarov byl šéfem Janukovyčova volebního štábu.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!