Neděle 21. dubna 2024, svátek má Alexandra
130 let

Lidovky.cz

Svět

Ukrajina snižuje věk pro mobilizaci na 25 let. Zelenskyj ustupuje tlaku

Ukrajinský voják z jednotky protivzdušné obrany 93. mechanizované brigády střílí z útočné pušky AK-74 na frontové linii během ruského útoku na Ukrajinu u města Bachmut. (6. března 2024) foto: Reuters

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj schválil svým podpisem snížení věku pro mobilizaci nových lidí do armády, a to z 27 na 25 let, informoval ukrajinský parlament na svém webu. Hlava státu se přitom tomuto kroku dlouho bránila a měla kvůli tomu spory i s vedením armády. Vrchního velitele Valerije Zalužného nedávno dokonce Zelenskyj odvolal.
  17:40aktualizováno  19:50

Poslanci novelu zákona o branné povinnosti a vojenské službě přijali už loni v květnu, tehdy ji však prezident nepodepsal. Podle některých bylo i toto důvodem sporů s velením armády, které pak vyústily v odvolání Zalužného. Podpis Zelenského přibyl až po deseti měsících.

V platnost vstoupí zákon den po zveřejnění. Snížením věkové hranice se podle médií vytvoří poměrně velká skupina mladých lidí ve věku pětadvaceti a šestadvaceti let, které nyní bude možné povolat do armády. „Už od 3. dubna bude možné rozdávat povolávací rozkazy,“ usoudil server RBK-Ukrajina.

Zelenskyj loni v prosinci řekl, že vedení armády navrhuje zmobilizovat až 500 tisíc Ukrajinců v situaci, kdy Rusko zesílilo útoky. Minulý měsíc však nový hlavní velitel Oleksandr Syrskyj agentuře Ukrinform řekl, že armáda bude muset pro obranu před ruskou invazí mobilizovat méně vojáků, než se původně očekávalo.

Není známo, kolik mužů by armáda díky tomuto zákonu případně mohla získat. Podle dat Eurostatu z roku 2016 bylo na Ukrajině v roce 2011 milion chlapců ve věku 10 až 14 let – letos by jim tak mělo být 23 až 27 let. Dva ročníky z těchto čtyř by odhadem mohly čítat požadovaných 500 tisíc branců, je to však teoretické maximum, které nepočítá s různými faktory reality.

Mnozí z těchto chlapců už z různých důvodů nežijí, další se ještě před ruskou invazí mohli odstěhovat do zahraničí. Mnoho rodin pak z Ukrajiny uteklo, když válka začala.

Agentura Reuters pak před pár dny uvedla, že mobilizaci do ukrajinské armády brzdí klesající ochota bojovat, stejně jako zprávy o korupci o nevybíravém přístupu vůči odvedencům v mobilizačních centrech.

Ukrajinská armáda se po loňské letní protiofenzivě, která nevedla k zásadnímu průlomu, ocitla na podzim pod tlakem opětovných útoků ruských vojsk. Těm se v únoru podařilo dobýt východoukrajinské město Avdijivka, představující svým opevněními opěrný bod ukrajinských linií na frontě dlouhé přes tisíc kilometrů.

Některým výjimkám se umožňuje odklad, mj. :

  • vyhrazeným profesím
  • mužům se zdravotním postižením
  • rodičům se třemi a více nezletilými dětmi
  • rodičům dětí se zdravotním postižením a těžce nemocnými dětmi
  • opatrovníkům nesvéprávných osob nebo osob se zdravotním postižením
  • mužům s nezletilým dítětem, pokud jejich manželka vykonává vojenskou službu
Autoři: ,