Sobota 13. dubna 2024, svátek má Aleš
130 let

Lidovky.cz

Svět

Maďarsko zablokovalo účast Ukrajiny na schůzi NATO, Kuleba měl jen dílčí schůzky

Dmytro Kuleba na zasedání ministrů zahraničí NATO v Bukurešti. (30. listopadu 2022) foto: Reuters

Šéf ukrajinské diplomacie Dmytro Kuleba se v Bukurešti nezúčastnil formálního jednání členských států NATO. Důvodem je maďarské veto. „Dokud Ukrajina nepřestane utlačovat práva Maďarů v Zakarpatsku, nebudeme s účastí Ukrajiny souhlasit,“ řekl maďarský ministr zahraničí Péter Szijjártó. Ministři zahraničí aliančních států na dvoudenním jednání v Rumunsku řešili další možnosti podpory Ukrajiny či vztahy s Čínou.
  12:08

Kuleba tak jednal pouze neformálně. Ministři zahraničí aliančních států na dvoudenním jednání v Rumunsku řešili další možnosti podpory Ukrajiny.

„Není to od nás překvapivé. Už před lety jsme dali jasně najevo, že dokud Ukrajina nepřestane utlačovat práva Maďarů v Zakarpatsku, nebudeme souhlasit s její účastí na zasedáních a vstupem do NATO,“ vystoupil maďarský ministr zahraničí Péter Szijjártó proti účasti Ukrajiny na zasedání aliančních států v Bukurešti.

„Od vypuknutí války jsme postoj nezměnili a ani to nehodláme činit. Doufáme, že mír nastane co nejdříve, a pak bude možné tuto debatu znovu otevřít,“ napsal Szijjártó na Facebooku.

Ukrajinské ministerstvo poznamenalo, že Kuleba měl schůzky s ministry NATO v rámci samostatného setkání, které zorganizoval generální tajemník Aliance Jens Stoltenberg.

V komentáři k situaci ukrajinské ministerstvo zahraničí „považuje za nutné najít zvláštní formát, kterým by se maďarské veto podařilo obejít.“

„Jak víte, Maďarsko blokuje zasedání komise NATO s Ukrajinou od roku 2017. S cílem překonat maďarské veto organizuje generální tajemník NATO Jens Stoltenberg samostatné zasedání ministrů zahraničí NATO a Ukrajiny. Na tomto setkání bude Dmytro Kuleba se svými zahraničními kolegy jednat o další vojenské pomoci Ukrajině a o obnově ukrajinské energetické infrastruktury,“ uvedl mluvčí ukrajinského ministerstva zahraničí Oleg Nikolenko.

Ministři členských států se během úterního jednání shodli na podpoře Ukrajiny při obnově energetické infrastruktury, na kterou v poslední době cílí ruské síly.

Potvrdili také závěry summitu NATO z roku 2008, které počítají s tím, že se Ukrajina časem může stát členskou zemí. Konkrétní termín však neurčily.

Spojené státy americké přislíbily Ukrajincům zaslání pomoci ve výši 53 milionů dolarů (1,2 miliardy Kč) právě na nákup vybavení elektrické infrastruktury. „Vybavení bude urychleně dopraveno na Ukrajinu, aby Ukrajincům pomohlo překonat zimu,“ uvedlo americké ministerstvo zahraničí.

Kuleba během návštěvy Rumunska též uskutečnil několik bilaterálních jednání. Návštěvu hlavního města začal schůzkou s generálním ředitelem Mezinárodní agentury pro atomovou energii Rafaelem Grossim, se kterým jednal o situaci v jaderné elektrárně v Záporoží.

Během úterý se Kuleba setkal se svým španělským protějškem José Albaresem. Španělsko věnovalo Ukrajině systémy protivzdušné obrany a přislíbilo dodávku dalších. Při setkání s polským ministrem zahraničí Zbigniewem Rauem Kuleba poděkoval za humanitární a vojenskou podporu, kterou Polsko Ukrajincům poskytuje.

Autor: