Pondělí 26. února 2024, svátek má Dorota
130 let

Lidovky.cz

Svět

Kyjev přiznal ztrátu Soledaru. Na jihu se Rusové brání, oznámil

Ukrajinští vojáci pálí z dělostřeleckého systému Pion na ruské pozice u Bachmutu. (16. prosince 2022) foto: AP

Ukrajinské ozbrojené síly hlásí za úterý odražení útoků ruské invazní armády u osmi obcí na východě země. Rusové navzdory četným ztrátám nezastavují útočné akce v okolí Lymanu, Bachmutu, Avdijiky a Novopavlivky v Doněcké oblasti, uvádí ve své ranní operační svodce ukrajinský generální štáb. Kyjev také přiznal ztrátu Soledaru, odkud se podle odborníků ukrajinské síly stáhly už minulý týden.
  8:21aktualizováno  12:01

Ukrajinští obránci podle ukrajinského generálního štábu odrazili ruské útoky u obcí Bilohorivka v Luhanské oblasti a Rozdolivka, Krasna Hora, Bachmut, Novobachmutivka, Krasnohorivka, Marjinka a Čarivne v Doněcké oblasti.

Mluvčí ukrajinské armády v komentáři pro agenturu AFP přiznal ztrátu Soledaru, odkud se podle dřívějšího hodnocení zahraničních odborníků ukrajinské síly stáhly už minulý týden. Proruští separatisté tvrdí, že ruské síly postupují v Bachmutu, uvedla ruská agentura RIA Novosti.

U Kupjansku, Záporoží a Chersonu jsou podle něj ruské jednotky v defenzivě.

Proruští separatisté tvrdí, že postupují v Bachmutu, uvedla ruská agentura RIA Novosti. O dobytí tohoto města na Donbasu se ruské síly snaží bez větších úspěchů už několik měsíců.

Šéf proruských separatistů v Doněcké oblasti Denis Pušilin ve středu ale oznámil, že právě v Bachmutu se daří postupovat jednotkám soukromé ruské žoldnéřské Vagnerovy skupiny.

„Bojuje se místy na předměstích a místy ve čtvrtích, které měl ve velmi nedávné době pod kontrolou nepřítel,“ řekl Pušilin novinářům. Vedení proruských separatistů se podle agentury RIA Novosti rovněž domnívá, že oblasti kolem Bachmutu hrozí operativní obklíčení.

Ukrajincům podle něj zbývá už jen jedna silnice, po níž se mohou bezpečně do města dostávat. Toto tvrzení není možné nezávisle ověřit.

O získání kontroly nad Bachmutem se ruské síly podle analytiků snaží za cenu obrovských ztrát. Ukrajinský generální štáb dnes ve svém pravidelném přehledu uvedl, že ruské síly od začátku své invaze na Ukrajině přišly o zhruba 123 000 vojáků a tisíce kusů vojenské techniky.

Velení ukrajinských sil rovněž sdělilo, že během uplynulého dne „nepřítel provedl čtyři raketové a 26 leteckých úderů. Také více než 100krát vystřelil z raketometů.“ Podobná tvrzení jednotlivých stran konfliktu není možné v podmínkách války bezprostředně nezávisle ověřit.

Ukrajinské letectvo za uplynulý den podle hlášení štábu provedlo mimo jiné osm úderů na „místa soustředění nepřítele“. Podobná tvrzení jednotlivých stran konfliktu není možné bezprostředně v podmínkách války nezávisle ověřit.

Mluvčí východního uskupení ukrajinských sil Serhij Čerevatyj dnes potvrdil, že ukrajinská armáda ztratila kontrolu nad Soledarem, ležícím poblíž Bachmutu. Odmítl ale uvést, kdy přesně se ukrajinské síly stáhly.

„Po měsících náročných bojů ho (Soledar) ukrajinská armáda opustila, aby ustoupila na připravené pozice,“ řekl agentuře AFP. Podle britské vojenské rozvědky se ukrajinské síly s velkou pravděpodobností stáhly ze Soledaru na novou linii západně od města nejpozději v pondělí 16. ledna.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!