Pondělí 22. dubna 2024, svátek má Evženie
130 let

Lidovky.cz

Svět

Ukrajinský parlament řeší změnu zákona o mobilizaci. Má snížit odvodový věk

Ukrajinská národní garda operuje na frontových pozicích u Kreminny. (12. ledna 2024) foto: Getty Images

Ukrajinská vláda předložila parlamentu nový návrh sporného zákona, který zpřísňuje pravidla mobilizace. Jeho cílem je zajistit armádě dostatek vojáků pro obranu proti ruské invazi. Hlavní změnou je snížení minimálního odvodového věku o dva roky.
  6:52

Původní návrh změn pravidel mobilizace parlament počátkem ledna vrátil vládě k přepracování poté, co vyvolal pobouření veřejnosti. Zákonodárci a analytici uváděli, že některá ustanovení porušují ústavu a přinášejí korupční rizika.

Změny v mobilizaci jsou pro Ukrajinu životně důležité, neboť armáda potřebuje kvůli vyčerpávajícím bojům doplnit bojovou sílu. Na odvodních místech se po téměř dvou letech války již netvoří fronty ukrajinských mužů, kteří se dobrovolně hlásí do boje, připomněla agentura Reuters.

Klíčovým ustanovením zákona je snížení minimálního odvodového věku z 27 na 25 let. Nová verze zákona zachovává klíčová ustanovení původního návrhu, včetně zavedení elektronických povolávacích rozkazů či povinnost Ukrajinců v zahraničí předkládat k žádosti o nový pas také dokumenty o vojenské registraci.

Zákon počítá také s přísnými tresty pro osoby, které poruší mobilizační pravidla. Soudy jim budou moci zmrazit bankovní účty a majetek, omezit cestování a zakázat řízení vozidel.

Služba v armádě má trvat maximálně 36 měsíců, přičemž na odvedence s vysokoškolským vzděláním nebo ve specializovaných oborech se budou vztahovat výjimky. Podle nového ustanovení bude některým osobám odsouzeným za trestné činy nově umožněno sloužit v armádě.

Ukrajina vyhlásila válečný stav, když Rusko v únoru 2022 zahájilo plnohodnotnou invazi invazi. Muži ve vojenském věku mohou opustit zemi pouze na zvláštní povolení.

Prezident Volodymyr Zelenskyj minulý měsíc uvedl, že armáda navrhla zmobilizovat dalších 450 tisíc až 500 tisíc lidí. Hlavní velitel ozbrojených sil Valerij Zalužnyj později upřesnil, že toto číslo bere zřetel na vojenské plány a možné ztráty.

Autoři: ,

Slož puzzle a vyhraj jedinečné dárky od značky BEBELO
Slož puzzle a vyhraj jedinečné dárky od značky BEBELO

Každý den po celý tento týden můžete vyhrávat jedinečné dárky od značky BEBELO.