Středa 22. května 2024, svátek má Emil
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Svět

Ukrajina bude mobilizovat méně vojáků, než se očekávalo, uvedl velitel Syrskyj

Ukrajinský generál Oleksandr Syrskyj (12. ledna 2024) foto: Reuters

Ukrajinská armáda bude muset pro obranu před ruskou invazí mobilizovat méně vojáků, než se původně očekávalo. Řekl to v rozhovoru s agenturou Ukrinform hlavní velitel ukrajinských ozbrojených sil Oleksandr Syrskyj. Prezident Volodymyr Zelenskyj loni v prosinci řekl, že vedení armády navrhuje zmobilizovat až 500 tisíc Ukrajinců v situaci, kdy Rusko zesílilo útoky.
  14:12

Syrskyj na svůj současný post nastoupil v únoru. V rozhovoru řekl, že po prověrce zdrojů byl počet vojáků zvažovaných k mobilizaci „výrazně snížen“. Konkrétní číslo ovšem nezveřejnil. „Očekáváme, že budeme mít dost lidí schopných bránit vlast,“ řekl Syrskyj. Dodal, že nejde jen o mobilizované vojáky, ale také o bojovníky z řad dobrovolníků.

Agentura Reuters uvádí, že mobilizaci do ukrajinské armády brzdí klesající ochota bojovat, stejně jako zprávy o korupci a nevybíravém přístupu vůči odvedencům v mobilizačních centrech. Zákon, díky kterému by stát mohl povolat více lidí do války, je v ukrajinském parlamentu.

Syrskyj řekl, že na základě auditu nebojových jednotek velitelé mohli poslat na frontu tisíce vojáků a že při obraně vlasti jsou stejně významné i podpůrné složky. „Válka, kterou jsme nuceni vést proti ruským vetřelcům, je válkou vyčerpávající, válkou logistickou,“ uvedl velitel.

Ukrajinská armáda podle něho připravuje silné obranné linie na skoro všech místech ohrožovaných ruskou armádou.

Ruská armáda v polovině února po několika měsících dobyla východoukrajinskou Avdijivku. Ukrajincům se nedostávalo vojáků ani munice. Syrskyj v rozhovoru s Ukrinformem řekl, že ukrajinské síly by rozhodně pozice udržely, kdyby Kyjev dostal od západních spojenců více munice a prostředků k protiletecké obraně.

Autoři: ,