Pátek 1. března 2024, svátek má Bedřich
130 let

Lidovky.cz

Svět

Bajkalsko-amurskou magistrálu ochromil výbuch. Naše práce, píší na Ukrajině

Cesta nákladního vlaku s uhlím po Bajkalsko-amurské magistrále. (11. 1. 2023) foto: Profimedia.cz

Ukrajinská tajná služba SBU zorganizovala výbuch, který v noci na čtvrtek ochromil dopravu na Bajkalsko-amurské magistrále na východní Sibiři, tvrdí s odvoláním na své zdroje zpravodajské portály Ukrajinska pravda a RBK-Ukrajina. Trať představuje důležité spojení Ruska s Čínou, k incidentu došlo v Severomujském tunelu.
  12:48

Východosibiřská dopravní prokuratura ve čtvrtek ráno uvedla, že v železničním tunelu na ruském Dálném východě vzplál vagon nákladního vlaku.

Ruský telegramový kanál Baza pak napsal, že v tunelu začala hořet cisterna s palivem, a incident zhodnotil jako sabotáž.

Výbuch se podle zdroje serverů Ukrajinska pravda a RBK-Ukrajina z ukrajinské tajné služby odehrál na takzvané Bajkalsko-amurské magistrále v Severomujském tunelu. Trať přitom podle stejného zdroje představuje hlavní spojení mezi Ruskem a Čínou a Rusko ji využívá i k vojenským dodávkám. Provoz na trati je podle něj nyní paralyzován.

Severomujský tunel je nejdelším železničním tunelem v Rusku, měří 15 343 metrů. Bajkalsko-amurská magistrála je trať v asijské části Ruska a měří 4 234 kilometrů.

Severomujský tunel

Severomujský tunel

Mapy poskytuje © SHOCart a přispěvatelé OpenStreetMap. Společnost SHOCart je tradiční vydavatel turistických a cykloturistických map a atlasů. Více na www.shocart.cz

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!