Pondělí 24. června 2024, svátek má Jan
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Svět

Nový rekord. Ukrajinský dron urazil při útoku na radar 1800 kilometrů

Ruský radar včasné výstrahy „Voroněž-M“. (1.června 2012) foto: Profimedia.cz

Dron ukrajinské vojenské rozvědky stanovil nový rekord, když uletěl 1 800 kilometrů během útoku na vojenský radar včasné výstrahy „Voroněž-M“ v ruském městě Orsk v Orenburské oblasti. Tvrdí to ukrajinská média s odvoláním na zdroje z rozvědky. Doposud nejdelší trasu urazil bezpilotní letoun, který zasáhl ropnou rafinerii na jižním Urale.
  9:54

„Ukrajinský dron urazil vzdálenost více než 1800 kilometrů při útoku na nepřátelské zařízení. Ustanovil nový rekord pro rozsah destrukce kamikaze dronů,“ cituje portál Ukrainska Pravda svůj zdroj z ukrajinské rozvědky.

Podle zdroje jdou dopady útoku stále vyhodnocovány. Není jasné, zda radarovou stanici zasáhl či ne.

Ruská média v neděli uváděla, že spadl či byl sestřelen dron na předměstí Orsku. Místní z různých částí oblasti zmiňovali, že viděli více bezpilotních letounů. Podle ukrajinského portálu Militarnyi to naznačuje, že Ukrajinci do oblasti poslali skupinu dronů.

Voroněž-M zajišťuje monitorování vzdušného prostoru na velké vzdálenosti a zaměřuje se na útoky balistických raket a letadel. Jeho operační dosah je až 6 000 kilometrů. Pokrývá oblast od čínské pouště Taklimakan k břehům Středozemního moře.

Minulý týden Ukrajinci zasáhli jiný radar typu Voroněž v Glubokiji v Krasnodarském kraji. Způsobili zde požár.

Doposud nejdelší vzdálenost urazil bezpilotní letoun při útoku na ropnou rafinerii v Baškirsku na jižním Urale. Uletěl 1 500 kilometrů.

Mapy poskytuje © SHOCart a přispěvatelé OpenStreetMap. Společnost SHOCart je tradiční vydavatel turistických a cykloturistických map a atlasů. Více na www.shocart.cz

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!