Středa 22. května 2024, svátek má Emil
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Drony útočily hned v osmi ruských regionech, cílily na energetickou infrastrukturu

Svět

  11:19aktualizováno  13:40
V noci došlo k masivnímu útoku dronů na Rusko. Ruské úřady hlásí na pět desítek zachycených ukrajinských dronů, údajně se je podařilo zničit. Bezpilotní letouny zaútočily v osmi regionech, byla poškozena zařízení energetické infrastruktury, hlášeny jsou také tři oběti. Ukrajina v posledních týdnech zintenzivnila své útoky na Rusko.

Výbuchy byly v noci na sobotu hlášeny ve Smolenské, Moskevské, Belgorodské, Brjanské, Kurské, Kalužské, Rjazaňské a Tulské oblasti v Rusku, informovala agentura AFP s odvoláním na gubernátora Belgorodské oblasti Vjačeslava Gladkova. „V důsledku odpálení dvou výbušnin došlo k požáru soukromého obytného domu,“ napsal gubernátor na Telegramu a dodal, že dva lidé zemřeli.

Později Gladkov oznámil další úmrtí a tři zraněné ve vesnici Novaja Tavolžanka, které podle něj způsobilo ukrajinské ostřelování. „Těhotná žena, která šla po ulici, utrpěla vážné zranění. Byla převezena do nemocnice, kde zemřela,“ uvedl Gladkov.

Ve Smolenské oblasti se podle ruských úřadů stal terčem útoku ukrajinských dronů palivový a energetický komplex. „Protivzdušná obrana drony sestřelila, ale následkem padajících trosek došlo k požáru kontejneru s palivem,“ uvedl na síti Telegram gubernátor oblasti Vasilij Anochin.

Gubernátor Kalužské oblasti Vladislav Šafza informoval o menších škodách na infrastruktuře v blízkosti rozvodny. „V důsledku výbuchu bezpilotního letounu v oblasti elektrické rozvodny byla lehce poškozena energetická infrastruktura. Nejsou žádné oběti,“ napsal na svém kanálu Telegram.

Celkem ruská armáda mluví o sestřelení až padesáti ukrajinských dronů, nejvíce v Belgorodské oblasti, kam jich Ukrajina vyslala více jak polovinu, deseti drony byla napadena i Brjanská oblast, osmi drony Kurská oblast, další drony byly sestřeleny nad Tulskou, Rjazaňskou a Moskevskou oblastí.

Zdroj z ukrajinské rozvědky agentuře Reuters řekl, že Ukrajina v noci na dnešek provedla rozsáhlý dronový útok na ruské cíle, přičemž terčem byla energetická zařízení podporující vojenskou průmyslovou výrobu. Zasaženy byly podle něj nejméně tři elektrické rozvodny a sklad paliva.

Ukrajina, která již déle než dva roky čelí ruské agresi, v posledních týdnech zintenzivnila své útoky na Rusko a zaměřila se zejména na energetickou infrastrukturu. Kyjev slíbil, že v odvetě za rozsáhlé ruské bombardování ukrajinského území přenese boje na ruské území, napsala agentura AFP.

Například na ruskou Belgorodskou oblast útočila ukrajinská armáda i v noci na 19. dubna, kdy se v regionu ozvala série výbuchů. Rusko informovalo o sestřelení bezpilotních letounů a raket, ve městě byl pozorován „déšť trosek“ v důsledku působení protivzdušné obrany.

V noci na 19. dubna se tak ve městě Belgorod a v regionu ozvala série výbuchů. Bylo oznámeno, že byly sestřeleny bezpilotní letouny a rakety a ve městě byl pozorován „déšť trosek“ v důsledku práce protivzdušné obrany.

Ukrajinské drony se činily i 8. dubna, kdy zaútočily na rafinerii, která vyrábí výbušniny, o tři dny déle zase zaútočily na důlní a zpracovatelský závod v Rusku. Na začátku dubna se stala terčem dronového útoku ropná rafinerie a průmyslový objekt ve dvou městech asi 1300 kilometrů od ukrajinské hranice. Jedním z cílů byl závod na montáž dronů Šáhed ve městě Jelabuga v Tatarské autonomní republice.

Rusko zintenzivní výrobu dronů

Dá se očekávat, že Rusko bude chtít na ukrajinské dronové útoky odpovědět, k čemuž ale potřebuje i zintenzivnit výrobu. Ruský ministr obrany Sergej Šojgu proto oznámil zřízení výzkumného a výrobního centra při ministerstvu obrany, které se bude specializovat na bezpilotní letouny a robotické systémy.

Vytvořené centrum bude sdružením různých podniků, laboratoří a konstrukčních kanceláří zabývajících se vývojem a výrobou pokročilých zbraní, uvedlo v sobotu ruské ministerstvo obrany. Šojgu v sobotu podle ruských médií kontroloval plnění instrukcí o vývoji bezpilotních letounů a ručních zbraní na cvičišti Moskevského vojenského okruhu.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!