Pátek 1. března 2024, svátek má Bedřich
130 let

Lidovky.cz

Svět

Právě přebírali vyznamenání. Ukrajinské vojáky zabila raketa kousek od fronty

Ukrajinský voják na frontě v Záporožské oblasti (4. září 2023) foto: Reuters

Ukrajinský ministr obrany Rustem Umerov nařídil vyšetřit incident, při němž v pátek o život přišlo asi 20 vojáků, kteří se ve vsi blízko fronty shromáždili, aby jim velitel slavnostně předal vyznamenání. Informuje o tom portál Ukrajinska pravda.
  11:23

Vojáci 128. brigády se v pátek dopoledne shromáždili ve vesnici v Záporožské oblasti, aby převzali vyznamenání u příležitosti Dne dělostřelectva. Na místo ale zaútočili Rusové a o život přišlo asi 20 vojáků. Armáda o tom zpočátku neinformovala, píše Ukrajinska pravda.

Podrobnosti o útoku původně na sociálních sítích zveřejnil jeden z členů brigády, který tam byl. Ve videu uvedl, že zemřelo „mnoho“ vojáků i civilistů.

Válka na Ukrajině

Když zprávu převzala ukrajinská média, asi po dvou hodinách ji potvrdilo armádní centrum strategické komunikace či Viktor Mykyta, šéf správy Zakarpatské oblasti, odkud vojáci ze 128. brigády pocházejí. Armáda uvedla, že Rusové na 128. samostatnou horskou útočnou brigádu sídlící v Mukačevu útočili raketou Iskander-M. Bez uvedení konkrétních počtů informovala, že o život přišli vojáci a že místní obyvatelé utrpěli různě závažná poranění.

V sobotu večer pozůstalým po zabitých vojácích kondoloval ministr obrany Umerov. „Budou vysvětleny všechny okolnosti toho, co se stalo,“ uvedl podle Ukrajinské pravdy a dodal, že hlavnímu inspektorátu ministerstva obrany nařídil, aby neštěstí vyšetřil.

Portál RBK Ukrajina v neděli píše, že vedení Záporožské oblasti na pondělí vyhlásilo v tomto regionu smutek. Vlajky budou staženy na půl žerdi, dopoledne bude minuta ticha a v kostelech různých konfesí se uskuteční bohoslužby za zemřelé vojáky.

Autoři: ,