Pondělí 22. dubna 2024, svátek má Evženie
130 let

Lidovky.cz

Svět

Pronikli jsme do Robotyne, tvrdí Rusové. Syrskyj mluví o chybách u Avdijivky

Ukrajinští vojáci na pozicích poblíž frontové linie u obce Robotyne v Záporožské oblasti (21. února 2024) foto: Reuters

Ruské jednotky pronikly do vsi Robotyne v Záporožské oblasti na jihovýchodě Ukrajiny, kde se uchytily, uvedlo ve čtvrtek ruské ministerstvo obrany. Není jasné, zda se ukrajinští vojáci z obce úplně stáhli. Ukrajinci obec dobyli loni během své protiofenzivy. Napjatá je i nadále situace na východní části front u Avdijivky, přiznal šéf ukrajinských sil Oleksandr Syrskyj.
  9:58aktualizováno  11:14

Ruské ministerstvo v prohlášení tvrdí, že do Robotyne vstoupily útočné skupiny motostřeleckého pluku podporované bojovými vozidly pěchoty a tanky poté, co se podařilo vyčistit cestu minovým polem a zaskočit nepřítele.

Zprávy o bojích o Robotyne přicházely i v předchozích dnech, ukrajinské velení ale uvádělo, že se obráncům daří útoky odrážet.

Srpnové osvobození Robotyne se považovalo za největší úspěch loňské ukrajinské ofenzivy.

Ruské útoky na této části fronty začaly hned poté, co ruská armáda dobyla město Avdijivka asi 150 kilometrů severovýchodně od Robotyne. Stalo se tak po čtyřech měsících opakovaných útoků. Rusové tvrdí, že po Avdijivce dobyli na tomto úseku fronty v Doněcké oblasti také vsi Poběda u Marjinky a Lastočkyne asi dva kilometry západně od Avdijivky.

Válka na Ukrajině

Ukrajinští vojáci podle armádního mluvčího opustili Lastočkyne a zaujali pozice na linii Orlivka-Toneňke-Berdyči, aby zastavili další ruský postup na západ. Ukrajinské jednotky se také stáhly z menších obcí Severne a Stepove, uvedl Dmytro Lychovij, mluvčí ukrajinského uskupení Tavrija, které bojuje proti ruským silám na tomto úseku fronty.

20. února 2024

„Zvlášť napjatá situace vznikla v avdijivském a záporožském směru, kde se ruské útočné jednotky snaží prolomit obranu našich vojsk a dobýt osady Toneňke, Orlivka, Semenivka, Berdyči, Krasnohorivka. Tvrdé boje pokračují v oblastech Verbove a Robotyne, nad kterými se nepřítel snaží získat zpět kontrolu,“ uvedl ve čtvrtek Syrskyj.

Na frontě u Avdijivky se podle Syrského „ukázaly určité nesprávné odhady jednotlivých velitelů pokud jde o pochopení situace a vyhodnocení nepřítele“.

„To ovlivnilo stabilitu obrany v některých směrech,“ dodal hlavní velitel. Naopak pochválil jednotky 3. útočné a 25. samostatné výsadkové brigády, které podle něj „vyřídily nepřítele, který pronikl na okraj Orlivky“.

Proruské kanály na telegramu podle BBC píší, že ruští vojáci vstoupili do vesnic Toneňke a Orlivka. O postupu ruských vojsk v oblasti těchto obcí píše také ukrajinský projekt DeepState.

Autoři: ,

eMimino soutěží: Vyhrajte balíček v hodnotě 1 000 Kč z dm drogerie
eMimino soutěží: Vyhrajte balíček v hodnotě 1 000 Kč z dm drogerie

Milovníci kosmetiky pozor! Tento týden soutěžíme o pět velkých balíčků v celkové hodnotě 5000 Kč. Zapojte se do soutěže a vyhrajte lákavý balíček...