Neděle 26. května 2024, svátek má Filip
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Svět

NATO je nyní na přímý konflikt s Ruskem připraveno, řekl Pavlův následovník

Předseda vojenského výboru NATO, admirál Rob Bauer foto: Profimedia.cz

Země NATO jsou v současnosti plně připraveny na případný ostrý konflikt s Ruskem, řekl předseda Vojenského výboru NATO, admirál Rob Bauer. V rozhovoru pro web ArmijaInform, který se uskutečnil během jeho návštěvy na Ukrajině, řekl, že na východním křídle je dostatek sil na to, aby zachytily případný ruský útok.
  17:29

Nizozemský admirál, který je ve funkci v NATO jedním z následovníků nynějšího českého prezidenta Petra Pavla, připomněl, že aliance už od roku 2016 zvyšovala počty svých sil v pobaltských státech a od ruského vpádu v roce 2022 také na Slovensku, v Maďarsku, Rumunsku a Bulharsku.

Rob Bauer

  • Je předsedou Vojenského výboru NATO od 25.6.2021
  • O června 2015 do června 2018 byl předsedou nynější český prezident Petr Pavel

„Nyní máme osm bojových skupin, každá s praporem, a v případě potřeby je lze spojit do brigády. Příslušné země na tomto mechanismu neustále spolupracují. Zvážíme další požadavky. Ale zatím to stačí,“ řekl Bauer.

NATO podle něho uznalo v roce 2014 po ruské okupaci Krymu, že potřebuje zvýšit bezpečnostní opatření. V roce 2019 se spojenci začali vracet ke kolektivní bezpečnosti změnou své obranné strategie, operačního plánování a sil potřebných k provedení všech těchto misí.

„Všichni si uvědomujeme, že čas je důležitý, pokud jde o znovunastolení kolektivní bezpečnosti. Protože nepřítel určuje, kdy a kde na vás zaútočí, stejně jako délku konfliktu,“ upozornil.

Rusové jsou všude

Bauer také řekl, že moderní válka má další rozměry,může se rozšířit do kyberprostoru nebo vesmíru. Rusko může budovat opěrné body v Arktidě, západní části Atlantského oceánu, Africe, Středomoří i Černém moři.

„Bylo by pošetilé soustředit se pouze na východní křídlo, protože Rusové nejsou jen tam. Jsou všude. Proto NATO neustále monitoruje jejich akce a v případě potřeby odpovídajícím způsobem reaguje,“ dodal.

Uvedl také, že ho neznepokojují vyhlídky zvýšených hrozeb ze strany Ruska po „znovuzvolení“ Vladimira Putina, protože válka na Ukrajině Rusko oslabila a doplňování a modernizace jeho jednotek bude komplikována západními sankcemi.

„Vidíme, že Rusko má kapacitu na výrobu velkého množství zbraní, ale jejich kvalita od začátku války neustále klesá. Mají plány, ale jsou ve válce, takže budou potřebovat spoustu času. Nebude to pro ně jednoduché,“ pokračoval admirál.

Bauer, který šéfuje Vojenskému výboru NATO od roku 2021, pocítil veškerou tíhu ruské invaze do nitra Ukrajiny. Inicioval kroky zaměřené na posílení obranných opatření aliance ve východní Evropě prostřednictvím rozšíření sil rychlé reakce ze 40 tisíc vojáků na až 300 tisíc vojáků.

Bauer také stál v čele opatření, která různým členům umožnila darovat Ukrajině zbraně, střelivo, vybavení a zásoby. Zemím NATO postupně docházejí zásoby a jejich hlavním úkolem nyní je zajistit si novou výrobu.

Autor:

Rozdáváme tělové mléko Kind od Mádara ZDARMA
Rozdáváme tělové mléko Kind od Mádara ZDARMA

Kosmetiku Mádara určitě od nás už znáte – potkat jste je mohli veletrhu FOR KIDS v Praze nebo také v nedávném v uživatelském testování, kde jsme...