Neděle 3. března 2024, svátek má Kamil
130 let

Lidovky.cz

Polští zemědělci vysypali ukrajinské obilí. Hanebné a nízké, zuří Ukrajinci

Svět

  14:36aktualizováno  17:44
Polská policie vyšetřuje okolnosti incidentu, kdy protestující polští zemědělci v neděli u hraničního přechodu s Ukrajinou v Dorohusku zastavili několik ukrajinských nákladních aut a vysypali z nich na vozovku obilí. Polští rolníci blokádami hraničních přechodů s Ukrajinou protestují proti dovozu levnějšího zboží ze sousední země, která se brání ruské agresi.

O zahájení vyšetřování informovala Ewa Czyžová z policie v Chelmu, která uvedla, že po odbavení na hraničním přechodu tři nákladní auta, která řídili ukrajinští šoféři, vjela na polské území.

„Účastníci protestu žádné z nich nepustili dál a v určitém okamžiku otevřeli návěsy, kvůli čemuž se obilí částečně vysypalo na vozovku. Šoféři se vrátili na Ukrajinu,“ popsala Czyžová. Dodala, že při tom nevznikla žádná nebezpečná situace ani se nestrhla potyčka.

V pátek dopravu na mnoha místech v Polsku ochromily protesty zemědělců, kteří se bouří proti klimatické politice Evropské unie nebo dovozu levnější produkce z Ukrajiny.

Blokády na hraničních přechodech s Ukrajinou pokračují také v pondělí. Ukrajinská pohraniční stráž v pondělí na svém účtu na Telegramu informovala, že protestující zemědělci přes hranici pouští jen několik nákladních aut za hodinu, autobusy a osobní automobily mohou projíždět jako obvykle.

„Ukrajinci doslova polévají krví pole, na kterých se toto obilí pěstuje“

Jako „hanebné a nízké“ chování polských rolníků kritizoval starosta ukrajinského Lvova Andrij Sadovyj. V souvislosti s incidentem na Telegramu psal o „proruských provokatérech“. Uvedl, že Ukrajinci „doslova polévají krví pole, na kterých se toto obilí pěstuje“ a že sklízet obilí na polích ve válečné oblasti znamená pracovat jako ženista.

Později se podle listu Rzeczpospolita omluvil. „Pokud jsem někoho urazil, omlouvám se. Ale jsem přesvědčen, že ruské tajné služby dělají svou práci,“ řekl stanici Polsat News.

Ukrajinský velvyslanec ve Varšavě Vasyl Zvaryč označil počínání demonstrantů za hanebné. Farmáři podle něj vysypali obilí ze zaplombovaných kamionů, které měly projet Polskem do Litvy.

„Takové metody by se neměly v civilizované zemi tolerovat,“ usoudil diplomat. „Polské úřady by neměly připustit podobné barbarské počínání v budoucnosti,“ dodal podle serveru RBK-Ukrajina.

Místopředsedkyně ukrajinské vlády Iryna Vereščuková poznamenala, že vidět ukrajinské zrní vysypané na silnici je bolestné, ale Ukrajinci to přežijí a budou dále pěstovat lepší obilí. „Ale co si počnou polští rolníci, až k nim najednou dorazí Rusové na tancích? Zablokují hranici s plakáty?“ ironicky se zeptala vicepremiérka.

Podle předsedy finančního výboru ukrajinského parlamentu Danyla Hetmanceva se incident na hranicích s ničením obilí už netýká politiky a byznysu, ale „nalézá za hranicemi lidského chápání dobra a zla“.

Portál RBK-Ukrajina připomněl také tvrzení náměstka polského ministra zemědělství Michała Kolodziejczaka, že do Polska nejmenované firmy dovezly 330 tisíc tun ukrajinského obilí za šest miliard zlotých (asi 35 miliard korun), přičemž nejlevnější ukrajinská pšenice loni stála 51 zlotých za tunu (asi 298 korun), což podle náměstka bylo dvacetkrát pod polským prahem rentability.

Dorohusk

Dorohusk

Mapy poskytuje © SHOCart a přispěvatelé OpenStreetMap. Společnost SHOCart je tradiční vydavatel turistických a cykloturistických map a atlasů. Více na www.shocart.cz

Autoři: ,