Úterý 21. května 2024, svátek má Monika
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Svět

Rusové vypálili 70 raket a zabili jedenáct lidí, tvrdí Ukrajinci

Rusové na Ukrajině útočili pomocí dronů Šáhed-136. foto: Reuters

Rusko ve čtvrtek vystřelilo na Ukrajinu 70 raket. Z toho 47 bylo zničeno, uvedl v pátečním ranním hlášení ukrajinský generální štáb. Ukrajinská armáda původně informovala o 55 řízených střelách vypálených z Ruska. Počet později navýšila na 59, upozornil ruskojazyčný web stanice BBC. Počet střel zlikvidovaných ukrajinskou protivzdušnou obranou se nezměnil.
  8:48aktualizováno  9:13

„Během uplynulého dne nepřítel provedl 44 leteckých úderů, 18 z nich s použitím dronů typu Šáhed-136. Všechny drony-kamikaze byly zničeny,“ uvádí ukrajinský generální štáb.

Původně ukrajinské zdroje hovořily o tom, že v noci na čtvrtek na Ukrajinu útočilo 24 dronů íránské výroby, které využívají při útocích styl kamikaze. Ve večerním hlášení generální štáb informoval o 17 dronech s tím, že všechny se podařilo sestřelit.

Velení ukrajinských sil dále tvrdí, že ruská invazní armáda ve 125 případech použila salvové raketomety. „Bohužel v důsledků nepřátelských úderů zemřeli civilisté a byly zničeny civilní objekty,“ dodalo velení ukrajinských ozbrojených sil. Počet obětí neupřesnilo.

Ukrajinští záchranáři ve čtvrtek odpoledne informovali, že při ruských vzdušných útocích zemřelo ten den nejméně 11 lidí a dalších 11 jich bylo zraněno.

Ukrajinští obránci podle svého velení ve čtvrtek odrazili útoky ruské invazní armády u 11 obcí na východě země, konkrétně u tří obcí v Luhanské a osmi v Doněcké oblasti – v jejím případě hovoří o odražení ruských útoků například u Bachmutu, Marjinky nebo Vuhledaru. Ukrajinský generální štáb zároveň informuje o pokračujících ruských dělostřeleckých útocích na Cherson a další ukrajinská města.

Ukrajinští vojáci podle jejich generálního štábu naopak zasáhli mimo jiné „uskupení“ nepřátelských vojáků, ruská velitelská stanoviště nebo pozice ruského protiletadlového systému.

Podobná prohlášení jednotlivých stran konfliktu není možné v podmínkách války bezprostředně nezávisle ověřit.

„V posledních šesti dnech ruští internetoví komentátoři tvrdí, že ruské síly dosáhly významného pokroku a prolomily ukrajinskou obranu ve dvou oblastech: v Záporožské oblasti u Orichivu a 100 kilometrů východněji poblíž Vuhledaru v Doněcké oblasti,“ napsalo v pátek britské ministerstvo obrany ve své pravidelné analýze vývoje války na Ukrajině.

Britský resort obrany dále konstatuje, že ruské jednotky pravděpodobně provedly lokální, průzkumné útoky u Orichivu a Vuhledaru, ale je podle něj velmi nepravděpodobné, že by Rusko skutečně dosáhlo nějakého podstatného postupu. „Existuje reálná možnost, že ruské vojenské zdroje záměrně šíří dezinformace ve snaze naznačit, že ruská operace udržuje tempo,“ domnívá se britské ministerstvo.

17. října 2022

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!