Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Ukrajinský ústup na východě pokračuje. Situace je mimořádně vážná, uvedly USA

Svět

  8:12
Ukrajinská armáda oznámila, že se její síly stáhly ze dvou dalších vesnic poblíž Avdijivky na východě země, kterou počátkem tohoto měsíce dobyly ruské jednotky. Ukrajinští vojáci nadále zápolí s nedostatkem vybavení, zejména munice, uvedlo Rádio svobodná Evropa/Rádio svoboda (RFE/RL).

Ukrajinské jednotky se stáhly z obce Stepove a Sjeverne, které leží západně od Avdijivky, sdělil ukrajinský vojenský mluvčí Dmytro Lychovij. „Tvrdá bitva o Sjeverne pokračovala večer i přes noc,“ dodal s tím, že Rusko v boji utrpělo značné ztráty.

Ukrajinské síly upevnily nové obranné pozice západně od Avdijivky, dodal.

Ruské ministerstvo obrany uvedlo, že po dobytí obce Sjeverne útočící jednotky „obsadily výhodnější linie a pozice“. Dodalo, že ruští vojáci ostřelovali ukrajinské síly v obou osadách, ale i v obci Lastočkyne, o níž Kyjev v neděli informoval, že ji vyklidil.

Velitel ukrajinského jihovýchodního úseku fronty Oleksandr Tarnavskij na sociální síti Telegram sdělil, že v „sektoru Avdijivka“ se „stabilizovala“ obranná linie v oblastech Tonenke, Orlivka a Berdyči.

Červené značky ukazují novou obrannou linii, černé vyklizené pozice:

Mapy poskytuje © SHOCart a přispěvatelé OpenStreetMap. Společnost SHOCart je tradiční vydavatel turistických a cykloturistických map a atlasů. Více na www.shocart.cz

Ruské síly selhaly ve svých pokusech o postup ve dvou oblastech dále na jih, včetně ukrajinské vesnice Robotyne, dodal Tarnavskij. Údaje nelze nezávisle ověřit, uvedla RFE/RL.

„Situace je mimořádně vážná“

Americké ministerstvo zahraničí v úterý uvedlo, že situace na bojišti na Ukrajině je „mimořádně vážná“, protože ukrajinská armáda nemá dostatek munice na to, aby odrazila ruskou agresi.

Mluvčí ministerstva zahraničí Matthew Miller řekl, že ukrajinští vojáci „pokračují v statečném boji“ se zbraněmi a střelivem. S municí však podle něho musejí šetřit, „protože americký Kongres nekonal“.

Miller znovu vyzval Kongres, aby schválil návrh zákona, který by ukrajinské armádě poskytl vojenskou pomoc ve výši 61 miliard dolarů, v přepočtu 1,4 bilionu korun.

„V zásadě si myslíme, že cesta k vítězství Ukrajiny je právě teď ve Sněmovně reprezentantů Spojených států,“ řekl Miller.

Republikánský předseda Sněmovny reprezentantů Mike Johnson a spojenec bývalého prezidenta Donalda Trumpa hlasování o návrhu zákona stále blokuje.

Americký prezident Joe Biden v úterý naléhal na vedoucí činitele Kongresu, aby pomohli konečně schválit novou podporu pro Ukrajinu či Izrael. Johnson však nevypadal, že by změnil názor.

Americká vojenská i ekonomická pomoc se zasekla koncem loňského roku, protože Kongres pro to nevyčlenil nové prostředky.

Autor: