Neděle 25. února 2024, svátek má Liliana
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Svět

Vzniká železnice, která chce sebevědomě propojit Krym s Ruskem po souši

Ruské konstrukční práce na nové železnici v okupované Doněcké oblasti. (27. září 2023) foto: Petro Andrjuščenko

Ruské úřady začaly s výstavbou nové železnice, která má vést přes okupovaná území na Ukrajině a propojit po souši poloostrov Krym s Rostovem na Donu v jižní části Ruska. Informoval o tom šéf Ruskem nastolené správy v ukrajinské Záporožské oblasti Jevhen Balickyj. Uvedl, že výstavba už začala „ze strany Doněcku“ na východní Ukrajině.
  19:11

Současná železniční trať z Rostovské oblasti směrem na Ruskem okupovaný poloostrov Krym prochází přes město Záporoží, které je pod kontrolou Kyjeva. Nová trať podle Balického povede přes Ruskem kontrolovanou Jakymivku, železniční uzel v jižní části Ukrajiny, a přes Berďansk a Mariupol.

Nová železniční trať by měla „vyřešit cíle vojáků“, sdělil Balickyj. „A hlavně se vyřeší otázka vývozu obilí na kontinent, železné rudy, železného šrotu, uhlí a mnoha dalších surovin, které je potřeba spojit s velkou zemí,“ uvedl představitel ruské okupační správy. Ukrajina už v minulosti opakovaně obvinila Rusko, že z okupovaných území vyváží obilí a další přírodní bohatství.

„Jezdit přes Krymský most je nejenom dlouhé, ale most je v současnosti kromě toho předmětem zvýšeného nebezpečí,“ uvedl také Balickyj ohledně další železniční trati, která vede z Krymu přes Krymský most do Krasnodarského kraje na jihu Ruska. Ukrajinské síly od začátku ruské invaze na Ukrajinu několikrát na Krymský most zaútočily a přerušily na něm dopravu.

Na konci září poradce exilového starosty Melitopolu Petro Andriuščenko uvedl, že Rusko začalo budovat přímé železniční spojení s okupovanými ukrajinskými městy Mariupolem, Volnovachou a Doněckem, což by mohlo snížit logistickou závislost Moskvy na Krymském mostě.

Podle něj v případě úspěchu Rusko propojí železniční trať Mariupol-Aslanove-Kalčyk-Volnovacha na okupované Ukrajině s ruskými městy Taganrog a Rostov na Donu. Prostřednictvím železnice Rusové spojí také Volnovachu s okupovanou Rozivkou, Melitopolem a Krymem.

Autoři: ,

Rozdáváme kosmetiku Childs Farm Baby Oatderma ZDARMA
Rozdáváme kosmetiku Childs Farm Baby Oatderma ZDARMA

Maminko, svědí! Trápí vaše dítě citlivá a suchá pokožka? Bojujete s atopickým ekzémem? Právě teď má 20 testerů možnost vyzkoušet zklidňující a...