Středa 19. června 2024, svátek má Leoš
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Nedávejte videa se zajatci na internet, vyzvali ochránci práv Ukrajinu. Prý porušuje Ženevské úmluvy

Svět

  15:06aktualizováno  17:27
Organizace Human Rights Watch vyzvala Ukrajinu, aby ukončila zveřejňování videozáznamů se zajatými ruskými vojáky na sociálních sítích. Podle ochranců lidských práv Kyjev tímto zacházením s válečnými zajatci porušuje Ženevské úmluvy, protože ruským vojákům kvůli videím hrozí zastrašování a ponižování.

Human Rights Watch upozorňuje, že videa se zajatými vojáky zveřejňuje ukrajinská tajná služba SBU na svém účtu na sociální síti Telegram, který má téměř 900 tisíc sledujících, a sdílí je i na Facebooku, Twitteru, Instagramu a YouTube kanálu. 

Zajatci často na videích zjevně pod nátlakem udávají svá plná jména, identifikační čísla, adresy i jména rodičů.

„Povinnost chránit válečné zajatce, aby se nestali objektem veřejného zájmu, a zabránit jejich zastrašování a ponižování je součástí širšího závazku lidského zacházení se zajatci a ochrany jejich rodin. Ukrajinské úřady by měly ukončit zveřejňování těchto videí online,“ uvedla Aisling Reidyová z HRW.

Předseda Mezinárodního výboru Červeného kříže Peter Maurer zdůraznil, že zajatí vojáci na obou stranách konfliktu mají právo na důstojné zacházení a nesmějí být vystavováni „zvědavosti lidí“. 

Maurer uvedl, že zástupci Červeného kříže s představiteli ukrajinské i ruské strany intenzivně vyjednávají o přístupu k zajatcům a že v této věci dosáhli „povzbudivého pokroku“. Cílem je, aby bojující strany ohlásily Červenému kříži všechny zajaté vojáky a aby je představitelům organizace umožnily navštívit.

Kanály, kde se videa objevují, provozuje ukrajinské ministerstvo vnitra, které tvrdí, že jde o službu rodinám zajatých, zraněných a padlých vojáků, aby mohly své blízké identifikovat. Vojáci často ukazují své doklady, mívají pásku přes oči, někdy je kamera zachycuje při telefonátu domů nebo při výslechu.

Třetí Ženevská úmluva o zacházení s válečnými zajatci nařizuje válčícím stranám, aby se zajatci zacházely lidsky a dostalo se jim lékařské péče.

„Váleční zajatci musí být vždy chráněni před násilným činem nebo zastrašováním, před urážkami a před zvědavostí obecenstva,“ stanovuje dokument.

Autoři: ,