Neděle 23. června 2024, svátek má Zdeňka
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Válku rozhodne Krym, říká uznávaný generál. Protiofenzivě brání zpoždění zbraní

Svět

  10:58aktualizováno  11:14
Zpoždění v dodávkách západních raketometů dalekého dostřelu, vyspělých systémů protivzdušné obrany a tanků omezila schopnost Ukrajiny využít ruských neúspěchů k provedení rozsáhlejší protiofenzivy. Upozorňují na to experti amerického Institutu pro studium války (ISW). Podle amerického penzionovaného generála Bena Hodgese se rozhodující bitva celé války odehraje na Krymu.

Tank Leopard německé armády foto: Bundeswehr

Západní debaty o předpokládaných potížích či nemožnosti, aby Ukrajina dobyla zpět podstatnou část území, které se loni zmocnilo Rusko, neberou dostatečně zřetel na to, jak zpoždění Západu v dodávkách nezbytné vojenské výzbroje tyto problémy prohlubují. Pomalé poskytování a doručování pomoci nejsou jedinými faktory, které omezují schopnost Ukrajiny zahájit rozsáhlé útočné operace. Přispívají k tomu také zvláštnosti přijímání politických rozhodnutí na Ukrajině, ale v žádné válce nebylo rozhodování bezproblémové, poznamenává ISW.

Ruská vojska měla podle expertů ve svých rukou iniciativu a útočila od svého vpádu 24. února do 3. července. Následně Ukrajinci převzali iniciativu a v srpnu začali mohutně útočit, což vyvrcholilo osvobozením západní části Chersonské oblasti loni v listopadu. Od té doby ale Ukrajina nebyla s to zahájit novou velkou protiofenzivu, což vedlo k tomu, že konflikt přešel do podoby poziční války a Rusové opět získali možnost převzít iniciativu a zvýšit laťku náročnosti pro budoucí ukrajinské protiofenzivy. Systém západní pomoci do značné míry určil charakter konfliktu, uzavírají analytici ISW.

Britská vojenská rozvědka v pravidelném přehledu upozorňuje, že ruské úřady nevylučují možnost, že uskuteční další vlnu „částečné mobilizace“. Ruské úřady pokračují v hledání možnosti, jak zvětšit početní stavy armády, nezbytné pro příští velký útok na Ukrajině, a současně minimalizovat domácí odpor, míní Londýn.

Tento závěr podporuje skutečnost, že Kreml připouští, že výnos ruského prezidenta Vladimira Putina o „částečné mobilizaci“ zůstává v platnosti, jakož i skutečnost, že ruští pohraničníci začali tento měsíc bránit zahraničním pracovníkům z Kyrgyzstánu s dvojím občanstvím v odcestování z Ruska pod záminkou sestavování mobilizačních seznamů.

„Rozhodující bitva bude na Krymu“

Bývalý velitel amerických sil v Evropě, penzionovaný generál Ben Hodges míní, že rozhodující bitva celé války bude svedena o Krym, ukrajinský poloostrov anektovaný Ruskem na jaře 2014, který loni posloužil jako jedno z nástupišť ruské invaze.

„Rozhodujícím místem pro tuto válku je Krym. Ukrajinská vláda ví, že se nemůže smířit s tím, že by si Rusko Krym ponechalo,“ řekl Hodges portálu Insider a předpověděl, že v příštích měsících Ukrajina připraví podmínky pro případné osvobození Krymu. Každopádně Ukrajina „nikdy nebude v bezpečí ani nebude s to obnovit svou ekonomiku, dokud si Rusko udrží Krym“, zdůraznil. K osvobození poloostrova ale Ukrajinci budou podle generála potřebovat rakety o delším dostřelu, než jaké jim Západ až dosud poskytl.

Zelenskyj opět žádal Západ, ať zrychlí

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj prohlásil, že ve východoukrajinské Doněcké oblasti panuje velmi těžká situace a Ukrajina potřebuje rychlejší dodávky zbraní a nové typy výzbroje, aby mohla čelit ruským útokům.

V Bachmutu, Vuhledaru a na dalších místech Doněcké oblasti dochází podle Zelenského neustále k ruským útokům. „Rusko chce, aby se válka protáhla a aby vyčerpala naše síly. Proto musíme z času udělat naši zbraň,“ prohlásil ukrajinský prezident. Proto je třeba urychlit zbrojní dodávky a poskytnout Ukrajině nové zbraně.

Ukrajinský generální štáb hlásí odražení nepřátelských útoků u desítky obcí v rámci útočných operací vedených ve směru proti Lymanu, Bachmutu, Avdijivce a Novopavlivce. Hlášení výslovně zmiňuje odražení útoků na Bachmut, který je už delší dobu v epicentru nejtvrdších bojů o Donbas. Rusko od rozpoutání války před 341 dny přišlo již o 126 650 vojáků, z toho 490 během uplynulého dne, tvrdí ukrajinské velení.

Tvrzení stran nelze v podmínkách válečného konfliktu okamžitě ověřit z nezávislých zdrojů.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!