Pondělí 22. dubna 2024, svátek má Evženie
130 let

Lidovky.cz

Ukrajina hlásí zničení další ruské lodi. Potopily ji bezpilotní čluny

Svět

  8:18aktualizováno  10:11
Ukrajině se v noci na úterý podařilo pomocí mořských dronů zničit ruskou hlídkovou loď Sergej Kotov v Černém moři, oznámila ukrajinská vojenská rozvědka s tím, že šlo o operaci jedné z jejích speciálních jednotek. Informace o potopení lodi se podle agentury Unian objevila i na ruských proválečných účtech na platformě Telegram. Oficiálně zatím Rusko zprávu nekomentovalo.

„Bezpilotními čluny zaútočili na hlídkovou loď projektu 22160 Sergej Kotov. Zatím se upřesňují informace o osudu posádky, ale s plavidlem je konec,“ uvedl podle agentury Unian jeden z těchto internetových proválečných účtů.

Uvedla také, že někteří ruští prováleční blogeři v reakci na zprávy o zničení lodi vyjadřovali obavy nad tím, jak rychle ruská Černomořská flotila v bojích s ukrajinskými silami přichází o svá plavidla.

Útok se podle oznámení rozvědky odehrál u Kerče na ukrajinském poloostrově Krym, který od roku 2014 okupuje Rusko. Loď je podle ukrajinských médií 94 metrů dlouhá, koncipována pro 80 členů posádky a je vybavena mimo jiné radarovým komplexem s dosahem 300 kilometrů, kanónem AK-176 a protiletadlovým raketovým systémem.

Loď, která patřila k nejnovějším plavidlům černomořské flotily, byla na vodu spuštěna v roce 2021. K flotile se připojila až v roce 2022. Stála přibližně 65 milionů dolarů.

Dlouhá řada potopených a poškozených lodí

Jde o další z dlouhé řady ruských plavidel, které se Ukrajině podařilo zasáhnout. Ukrajina za dva roky války s Ruskem potopila nebo vážně poškodila přibližně dvě desítky ruských válečných lodí, uvedla dříve stanice Rádio Svobodná Evropa/Rádio Svoboda. V polovině letošního února ukrajinská vojenská rozvědka oznámila potopení ruské výsadkové lodi Cezar Kunikov.

Dosud největší lodí, kterou se jí podařilo od roku 2022 poslat ke dnu, byl křižník Moskva. Podle odhadu médií měl na palubě kolem 500 lidí. Loď se podle Kyjeva potopila po zásahu protilodní ukrajinskou střelou Neptun.

Další významnou potopenou lodí je například Novočerkassk. Na ruskou výsadkovou loď provedla Ukrajina útok střelami Storm Shadow na konci roku 2023. Ten loď, která patří do třídy Ropucha, zcela zničil a podle informací ukrajinského námořnictva na její palubě zahynulo na osm desítek ruských námořníků.

V ruské Belgorodské oblasti ráno kromě toho po útoku dronu vzplály rezervoáry v ropném skladu, uvedla ruská tisková agentura RIA Novosti. I tento útok byl operací ukrajinské vojenské rozvědky, napsal server Ukrajinska pravda s odvoláním na svůj zdroj z tajné služby.

Gubernátor ruské Kurské oblasti, která stejně jako belgorodský region hraničí s Ukrajinou, pak informoval o útoku na železniční stanici Gluškovo. Útok, který připsal Ukrajině, podle něj nikoho nezranil, způsobil ale požár.

Dalším útokům čelila v noci na úterý i Ukrajina. Ukrajinským silám se v noci podařilo zničit 18 z 22 ruských dronů, uvedla agentura Unian s odvoláním na oznámení ukrajinského letectva. Drony byly zničeny nad Oděskou oblastí na jihu Ukrajiny.

Situaci na frontě probírali ukrajinský ministr obrany Rustem Umerov a hlavní velitel ukrajinských ozbrojených sil Oleksandr Syrskyj s americkým ministrem obrany Lloydem Austinem, sdělilo v pondělí večer ukrajinské ministerstvo obrany. „Pracujeme na zajištění potřeb ukrajinské armády a navyšování jejích schopností,“ uvedlo v této souvislosti ministerstvo.

1. února 2024

Autoři: ,

Pylová sezóna: Jak poznat alergii u svých dětí?
Pylová sezóna: Jak poznat alergii u svých dětí?

Alergie je nepřiměřená reakce imunitního systému na běžné, obecně neškodné látky v okolním prostředí. Taková látka, která vyvolává alergickou...