Středa 12. června 2024, svátek má Antonie
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Svět

Rusové postupují v Záporožské oblasti, Ukrajinci ztrácejí dobyté území

Ukrajinský voják v Záporožské oblasti (24. prosince 2023) foto: Profimedia.cz

Ruské invazní síly nedávno postoupily v ukrajinské Záporožské oblasti a znovu obsadily některé pozice, které ukrajinská armáda dobyla zpět během letošní letní protiofenzivy. Ve své poslední analýze vývoje bojů to uvedl americký Institut pro studium války (ISW), podle něhož Rusové pravděpodobně postoupili poté, co se ukrajinští vojáci na zimu stáhli na lépe hájitelné pozice u obce Robotyne.
  13:37

„Geolokalizované záběry zveřejněné 14. a 27. prosince naznačují, že ruské síly nedávno postoupily západně od Verbove, které se nachází asi devět kilometrů východně do Robotyne, píše institut, který se domnívá, že ruské získání těchto pozic není v současné době zvlášť významné.

ISW postup Rusů v Záporožské oblasti označuje jako vývoj, který podporuje jejich hodnocení situace na bojišti, že současná poziční válka na Ukrajině není stabilní patovou situací.

„Současná rovnováha může být vychýlena oběma směry na základě rozhodnutí učiněných na Západě nebo v Rusku a omezené ruské zisky by se mohly stát významnými, zejména pokud Západ přeruší vojenskou pomoc Ukrajině,“ píše institut.

Ten také upozorňuje na geolokalizované záběry z ukrajinského dronu zveřejněné 27. prosince, které podle něj ukazují ruskou popravu ukrajinských válečných zajatců poblíž Robotyne. Na videu je vidět, jak ruští vojáci střílejí tři ukrajinské vojáky zajaté na hranici lesa a později jeden ruský voják zblízka střílí do už mrtvého Ukrajince, popisuje ISW.

Podle ukrajinské prokuratury se tohoto činu Rusové dopustili v prosinci, blíže datum úřad neupřesnil. Zabíjení válečných zajatců porušuje Ženevské konvence. ISW dříve informoval o tom, že v prosinci zaregistroval záběry z bezpilotních letounů, na kterých bylo vidět, jak ruští vojáci používají u Robotyne ukrajinské válečné zajatce jako lidské štíty.

Autoři: ,

Agáta Hanychová: Nikdy jsem na nikoho nespoléhala. Sebe i svoje děti uživím sama
Agáta Hanychová: Nikdy jsem na nikoho nespoléhala. Sebe i svoje děti uživím sama

Zdá se, že se Agáta s ničím nemaže. Na první pohled ji nerozhodí žádný hejt, ani bývalí partneři, se kterými se dlouho soudila o rozložení péče o...