Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Svět

Velet pozemním silám na Ukrajině bude exnáměstek Pavljuk, střídá Syrského

Nový velitel ukrajinských pozemních sil Oleksandr Pavljuk (19. února 2022) foto: Reuters

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj jmenoval novým velitelem pozemních sil Oleksandra Pavljuka, který byl tento týden odvolán z funkce prvního náměstka ministra obrany. S odvoláním na prezidentův dekret o tom informují tiskové agentury. V čele pozemních vojsk Pavljuk vystřídá Oleksandra Syrského, kterého prezident v týdnu jmenoval hlavním velitelem ukrajinských ozbrojených sil.
  10:37

Změnám v nejvyšším velení ukrajinské armády předcházely měsíce spekulací v médiích o neshodách mezi hlavou státu a hlavním velitelem ukrajinských ozbrojených sil Valerijem Zalužným ohledně dalšího vedení války proti Rusku, která trvá už téměř dva roky. Ukrajinská média v minulých dnech spekulovala, že novým velitelem pozemních vojsk se nejspíše stane právě generálporučík Pavljuk, který funkci náměstka zastával zhruba rok.

Zelenskyj ve čtvrtek nejdříve oznámil změnu ve funkci hlavního velitele ozbrojených sil a v pátek informoval, že do čela generálního štábu se místo Serhije Šaptaly postaví Anatolij Barhylevyč. Oběma novým velitelům pak prezident vybral i několik zástupců.

Syrského budou zastupovat plukovníci Vadym Sucharevskyj, který se má zaměřit na bezpilotní systémy, především rozšíření schopností ukrajinských vojáků v zacházení s drony, a Andrij Lebedenko, který bude mít na starosti technologické inovace.

Třemi novými zástupci náčelníka generálního štábu Barhylevyče jsou brigádní generálové Volodymyr Horbaťuk, který se má zabývat řízením a plánováním, Oleksij Ševčenko zodpovědný za logistiku, a Mychajlo Drapatyj, který bude mít na starosti výcvik.

Ukrajině se nepodařilo od konce roku 2022 dobýt zpět významnější část svého území. Po neúspěchu protiofenzivy zahájené loni v červnu převzala na podzim iniciativu ruská armáda, především na východní frontě.

Autoři: ,