Pátek 26. dubna 2024, svátek má Oto
130 let

Lidovky.cz

Střílejí Ukrajinci zajatce do nohou? Možné mučení prověří Kyjev i Moskva

Svět

  14:16aktualizováno  18:31
Internetem kolují videa, podle kterých ukrajinští vojáci mučí ruské zajatce. Střílejí je do nohou a pak je nechávají trpět. Zatímco velitel ukrajinské armády varuje, že se ji Rusko snaží zinscenovanými nahrávkami zdiskreditovat, poradce ukrajinského prezidenta slíbil, že znepokojující záběry prověří. Totéž oznámil také Kreml. A hackeři tvrdí, že získali sken ruského rozkazu pořizovat právě taková falešná videa.

Videa v neděli zveřejnila ruská politická komentátorka Maria Dubovikovová, která předsedá moskevskému Mezinárodnímu klubu blízkovýchodních studií a jako odbornice na Blízký východ spolupracuje se zpravodajskými portály jako Al-Arabíja či Arab News.

„Ukrajinští vojáci střílejí ruské válečné zajatce do nohou a pak je ještě brutálně zbijí. Na začátku videa jsou vidět zajatci, jak leží na zemi se střelnými ranami na nohou, někteří mají zlomené nohy,“ napsala k první nahrávce. Ta ukazuje viditelně raněné, krvácející muže v uniformách, kteří mají na hlavách bílé pytle. 

Vojáci, kteří je zajali, na ně křičí a ptají se jich, odkud přijeli: „Jaké jsi národnosti?“ „Ázerbájdžánec.“ „Proč jsi sem přijel?“ „Dostali jsme rozkaz,“ zní jedna z konverzací. Dubovikovová pak přidala ještě druhé video, kde údajní Ukrajinci skutečně střílejí po mužích, kteří se svázanýma rukama vystupují z auta.

Není jasné, z jakého data mají zachycené scény být ani kdo na nich je. Podle některých zahraničních novinářů videa pocházejí z Charkova a vojáci se na záběrech zřejmě mstí Rusům za brutální útoky na civilní obyvatelstvo, kterých se ruská armáda dopouští čím dál více, ačkoliv tvrdí opak.

Telegram

Ruská výzkumnice záběry ještě doprovodila poznámkou, že by se mohlo zdát, že Ukrajinci Rusy zajali už zraněné, ale video dokazuje opak. Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov pak v pondělí hovořil o „hrozivých záběrech“ a prohlásil, že je ruské úřady prošetří. Viníci podle něj musejí být potrestáni.

Ukrajina už na kolující videa také zareagovala. Velitel armády Valerij Zalužnyj vydal prohlášení, v němž varuje před falešnými záběry. Nevyjádřil se sice konkrétně k těmto nahrávkám, napsal však, že „nepřítel natáčí a šíří zinscenovaná videa s nelidským přístupem ‚ukrajinské armády‘ k ‚ruským zajatcům‘“. 

„Zdůrazňuji, že se členové ukrajinských ozbrojených sil i ostatních vojenských formací přísně řídí pravidly mezinárodního humanitárního práva. Apeluji na vás, vezměte v potaz okolnosti informační a psychologické války a důvěřujte jen oficiálním zdrojům,“ dodal Zalužnyj. Upozornil navíc, že ukrajinští vojáci na sobě vždy mají uniformu a identifikační štítek.

Ukrajinští vojáci opravují tanky po bojích proti ruským jednotkám v Doněcké oblasti na východní Ukrajině. (27. dubna 2022)

Poradce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského Oleksij Arestovič nicméně řekl, že se na zveřejněné případy zaměří. „Bereme je extrémně vážně. Vyšetříme to. My válečné zajatce nemučíme,“ uvedl. A obrátil se i přímo na ukrajinské vojáky.

„Všem našim vojenským, civilním a obranným složkám bych chtěl ještě jednou připomenout, že týrání vězňů je válečný zločin, který nepodléhá vojenskému zákonu o amnestii a nepromlčuje se. Připomínám všem, že jsme evropská armáda evropské země. S vězni zacházíme v souladu s Ženevskou konvencí, bez ohledu na své osobní emocionální motivy,“ varoval.

Ženevské konvence upravují podmínky a pravidla na ochranu lidí, kteří se neúčastní bojů nebo jsou z nich vyřazeni, jako právě váleční zajatci či ranění. Poslední revize těchto úmluv byly sjednány v Ženevě v roce 1949.

Ukrajina už od začátku války ujišťuje, že se zajatými nepřáteli zachází slušně a podle všech pravidel. V nově postavených táborech prý mají přístup k lékařské péči a prezident Zelenskyj také opakuje, že se Rusové mohou spojit se svou rodinou a že se i dosud aktivní vojáci mohou bez obav vzdát, pokud bojovat nechtějí.

Právě kvůli hovorům zajatců s příbuznými se však ukrajinská armáda stala terčem kritiky. Podle lidskoprávní organizace Human Rights Watch (HRW) Kyjev porušuje Ženevské konvence tím, že u toho Rusy natáčí a videa zveřejňuje, čímž je vystavuje veřejnému zájmu a oni se pak mohou stát cílem zastrašování a ponižování.

I ruská strana nicméně občas zveřejní záběry s ukrajinskými zajatci, jejichž údajné citace následně využívá k propagandě. Podle agentury Ria Novosti měl například jeden Ukrajinec z Charkova mluvit o tom, že ho vycvičilo NATO a že byl poslán na Donbas. K armádě se prý dal pro peníze. Zpráv o tom, jak Rusko se zajatci zachází, však ve srovnání s Ukrajinou tolik není.

Máme důkaz o falšování videí, tvrdí hackeři

Skupina hackerů Anonymous tvrdí, že náměstek ruského ministra obrany Dmitrij Bulgakov nařídil vyrobit falešné videomateriály dokazující, že Ukrajinci týrají zajaté ruské vojáky. Říkají, že mají sken Bulgakovem podepsaného rozkazu. 

„Vyrobit a rozšířit sérii videomateriálů demonstrujících nelidské zacházení příslušníků ukrajinských ozbrojených sil a nacionalistických formací na území Ukrajiny se zajatci, kteří dali najevo přání dobrovolně se vzdát,“ uvádí se v prvním ze dvou bodů údajného Bulgakovova nařízení.

„Vyrobit a rozšířit sérii obrazových materiálů s důkazy o využití podstrčených osob během natáčení výslechů se zajatými ruskými vojáky. Také vyvrátit skutečnost, že ozbrojené síly Ruské federace využívají brance,“ uvádí se ve druhém odstavci textu. Moskva totiž popírá podezření, že na frontu posílá právě brance.

Rozkaz je datován 21. března. To podle listu Ukrajinska pravda rovněž může svědčit o nepravdivosti tvrzení ruských úřadů, že s ministrem obrany Sergejem Šojguem je vše v pořádku a že dál plní své povinnosti. Dokument totiž Bulgakov podepsal jako úřadující ministr obrany.

Autor:

Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat
Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat

Téměř deset miliard korun – tolik jen za loňský rok poslaly pojišťovny lidem za úrazy, závažná onemocnění či úmrtí. Životní pojištění pomohlo za...