Čtvrtek 29. února 2024, svátek má Horymír
130 let

Lidovky.cz

Svět

Ukrajinské volby budou až po válce, shodli se politici v memorandu

Ukrajinští zákonodárci na zasedání ukrajinského parlamentu v Kyjevě (23. února 2022) foto: Reuters

Ukrajina uspořádá volby až po konci války, kterou na jejím území loni v únoru rozpoutaly ruské invazní síly. V memorandu podepsaném na setkání ukrajinského parlamentu v polovině listopadu se na tom shodly vedení, politické strany a parlamentní skupiny, uvedl ve čtvrtek list Ukrajinska pravda. Volby Ukrajina před válkou plánovala na příští rok.
  10:36

Zástupci veškerých politických stran zastoupených v parlamentu „se shodli, že budoucí svobodné a férové národní volby (parlamentní a prezidentské) se budou konat po konci války a ukončení stanného práva, po uplynutí dostatečného času na přípravu konání hlasování,“ tedy nejméně šest měsíců po konci stanného práva, píše se v memorandu.

Voják ukrajinského 42. praporu střílí ze samopalu na neznámém místě na Donbasu. (20. září 2023)

Dokument podepsali šéf poslaneckého klubu vládní strany Sluha národa Davyd Arachamija, bývalá premiérka a předsedkyně strany Vlast Julija Tymošenková, Irina Heraščenková z Evropské solidarity a další zástupci ukrajinských stran.

Volby se na Ukrajině měly původně konat v březnu příštího roku. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj, který do pětiletého mandátu nastoupil v roce 2019, na začátku tohoto měsíce uvedl, že hovořit o konání voleb během válečného stavu je nezodpovědné.

„Logika je taková, že pokud hájíte demokracii, měli byste na tuto obranu myslet i během války. Volby jsou jednou z obran. Ale ne nadarmo jsou volby během války zákonem zakázány – je velmi obtížné je uspořádat,“ uvedl také Zelenskyj na konci srpna.

Autoři: ,

Potkejte se s námi o víkendu v Brně! Rozdáme přes 1000 produktů k testování
Potkejte se s námi o víkendu v Brně! Rozdáme přes 1000 produktů k testování

Na brněnském výstavišti proběhne od čtvrtka 29. února do soboty 2. března veletrh ProDítě. Najdete tam přehlídku kočárků, autosedaček a dalšího...