Sobota 22. června 2024, svátek má Pavla
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Přišli o Krym bez boje. Mám svou čest, rezignoval ministr obrany

Svět

  11:47aktualizováno  14:54
KYJEV - Úřadující ukrajinský ministr obrany Ihor Teňuch rezignoval poté, co co ukrajinská armáda neudržela své pozice na Ruskem anektovaném Krymu. Ukrajinský parlament nejprve ministrovu demisi nepřijal, v opakovaném hlasování se pro ni však vyslovila potřebná většina poslanců.

Ukrajinský ministr obrany Ihor Teňuch nabídl demisi, parlament odmítl. foto: Reuters

Pro ministrův odchod podle agentury AFP nejprve hlasovalo 197 poslanců; pro přijetí demise však bylo zapotřebí nadpoloviční většiny 226 ze 450 zákonodárců. Nedlouho poté však následovalo druhé hlasování, v němž ministrovu rezignaci schválila potřebná nadpoloviční většina 228 hlasů.

Ministr podle agentury Unian ohlásil předběžnou dohodu s ruskou stranou o stažení zbývajících ukrajinských jednotek z Krymu, podrobnosti se mají domluvit v úterý.

'Mám svou čest!'

Admirál Teňuch před poslanci odmítl kritiku, že jako ministr obrany neuhájil Krymský poloostrov a ponechal tamní posádky bez rozkazů. To podle něj neodpovídá skutečnosti: od počátku se prý snažil uvést jednotky do bojové pohotovosti a také jim opakovaně vydal rozkaz povolující použít zbraně.

"Na svém místě nelpím a nikdy jsem nelpěl. Má-li vedení jiný názor a jiné kandidáty, tak nemám námitek a podávám demisi. Mám svou čest!" prohlásil. Ukrajina měla na poloostrově podle ministra 18 800 vojáků, z nichž na námořnictvo připadalo 11 900, na letectvo 2 900 a zbývající čtyři tisícovky na armádní jednotky. Z těchto sil asi 4300 vojáků chtějí dále sloužit Ukrajině. Tito vojáci budou z Krymu spolu se svými rodinami přemístěni do posádek v kontinentální Ukrajině.

Ukrajinci se z Krymu podle Teňucha mají stáhnout i se svými zbraněmi, vojenskou technikou a municí, což podle něj mimo jiné umožní zachovat jádro vojenské flotily.

Rusko: Přecházejí na naši stranu

Ruské ministerstvo obrany ještě o víkendu uvedlo, že z více než 18 000 ukrajinských vojáků na Krymu jen necelé dvě tisícovky projevily přání opustit Krym a pokračovat ve službě v ukrajinských ozbrojených silách. Ostatní převážně přešli na ruskou stranu, anebo se rozhodli pro demobilizaci a setrvání na poloostrově.

Obsazení ukrajinských posádek proruskou domobranou či přímo ruskými vojáky se vesměs odehrálo bez krveprolití, s výjimkou dvou mrtvých v Simferopolu a dvou zraněných námořních pěšáků ve Feodosiji.

Autoři: ,