Středa 21. února 2024, svátek má Lenka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Úlomek nalezený v Tanzanii pochází z malajsijského letadla, potvrdili experti

Svět

  14:23
KUALA LUMPUR/SYDNEY - Část křídla, která se letos našla na ostrově u východoafrické Tanzanie, skutečně pochází z malajsijského letadla, jež před více než dvěma lety zmizelo cestou z Kuala Lumpuru do Pekingu. Oznámily to ve čtvrtek malajsijské úřady. Na palubě bylo tehdy 239 lidí.

Snímek ztraceného boeingu 777 Malaysia Airlines v Paříži v roce 2011. foto: Wikimedia

Vztlaková klapka křídla pohřešovaného Boeingu 777 byla nalezena v červnu na ostrově Pemba u afrického státu Tanzanie. Zmíněnou část trosek zkoumali experti z australského úřadu pro bezpečnost dopravy, kteří pátrání po letounu vedou. V analýze úlomku budou pokračovat.

V Mosambiku našli trosky. Nejspíš jsou ze zmizelého malajsijského letadla

Předpokládá se, že stroj společnosti Malaysia Airlines spadl do Indického oceánu zhruba 1800 kilometrů jihozápadně od Austrálie. Pátrací týmy od konce roku 2014 prohledávají část Indického oceánu o rozloze 120.000 kilometrů čtverečních, žádné stopy ale zatím nenašly. Pátrání po troskách na mořském dně má skončit v prosinci.

V oblastech, které leží poblíž Tanzanie, se už našlo více trosek, z nichž některé byly potvrzeny jako části malajsijského letadla. Nálezy pocházejí mimo jiné z ostrova Réunion či z Mosambiku.

Podle expertů bude moře v příštích měsících vyplavovat další trosky letounu. Žádný z nalezených dílů ale zatím nepomohl určit, kam či z jakého důvodu se mohlo letadlo zřítit.

Autor:

Rozdáváme kosmetiku Childs Farm Baby Oatderma ZDARMA
Rozdáváme kosmetiku Childs Farm Baby Oatderma ZDARMA

Maminko, svědí! Trápí vaše dítě citlivá a suchá pokožka? Bojujete s atopickým ekzémem? Právě teď má 20 testerů možnost vyzkoušet zklidňující a...