Neděle 12. května 2024, svátek má Pankrác
130 let

Lidovky.cz

Diskuze

Umlčeli novináře a španělská chřipka zabila miliony. Vlády by neměly ignorovat lekci z roku 1918, říká historik

V roce 1918 zasáhla svět smrtící epidemie Španělské chřipky. Evropské i americké vlády o ní tehdy kvůli válce odmítaly hovořit, přestože se jí nakazil i americký prezident Woodrow Wilson. Historici připomínají, že bychom se z ní měli poučit a říkat o současném koronaviru pravdu.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.
MJ

MA

9. 3. 2020 18:39

Právě jsem tu reprodukovala zprávu o zabanování Švéda, který napsal na svém facebookovém profilu větu "XX (nevyslovitelného jména) obdržel letos v lednu, od dánské pobočky mezin. organizace Free press society, cenu za boj za svobodu projevu, v budově dánského parlamentu".

.

Zpráva se odsud ztratila.

Nenávist k pravdě je machinace.

Co by byla politika bez machinace.

0 0
možnosti
DS

Nemohu se zbavit dojmu, že Lidovky si chtějí odůvodnit to, že na CV hodně parazitují. Je třeba rozlišit mezi povinností objektivně informovat, ta zde určitě je. Jenže konkrétně LN na KV především parazitují. Byly dny, kdy pomalu jiné informace nebyly. A často šlo o senzační informace typu, že paní X z města Y v 16.37 kýchla.

0 0
možnosti
DS

Nemohu se zbavit dojmu, že Lidovky si chtějí odůvodnit to, že na CV hodně parazitují. Je třeba rozlišit mezi povinností objektivně informovat, ta zde určitě je. Jenže konkrétně KN na KV především parazitují. Byly dny, kdy pomalu jiné informace nebyly. A často šlo o senzační informace typu, že paní X z města Y v 16.37 kýchla.

0 0
možnosti
JK

Už jsem slouho nezažil, aby novinář z lidovek psal neupravenou pravdu. Takové novináže umlčet je jenom správné. A čínská chřipka je zase jen chřipka. Taky neříkáme smrtící chřipka, ale smrtící koronavirus se mezi pisálky bleskurychle rozšířil.

0 0
možnosti
PS

vadí i to, že prezident Donald Trump pověřil řešením krize viceprezidenta Mikea Pence namísto zkušených expertů, jako je například šéf Národního institutu pro alergie a infekční choroby Anthony Fauci.

To by se u nás stát nemohlo. Tady to přirozeně řeší největší kapacita, Prof. MUDr Vojtěch, MRCP. (Nebo jsem ty tituly nějak spletl...?

0 0
možnosti

J58a92n 63Č35e84r66n14ý

9. 3. 2020 14:58

Ale také nevěděli jak se proti ní chránit, jak je důležitá izolace, hygiena, roušky .... Velmi to podcenili, jako současná Itálie .

0 0
možnosti
PB

P83a29v17e63l 39B21e32ň39o

9. 3. 2020 12:14

...Historici připomínají, že bychom se z ní měli poučit a říkat o současném koronaviru pravdu...tak můžete novináři říkat jenom pravdu, ale bude to mít jeden háček, že nebude o čem psát a ten jeden článek za týden na jednu redakci by se zrovna Vám ve Vaší redakci nelíbilo ;-)))

0 0
možnosti
Foto

V dnešní době okamžité connectivity, kdy každý a všude na světě má chytrý telefon, mluvit o UTAJOVÁNÍ je dosti porthlé až hloupé. Celá epidemie coronavirusu jen ukazuje, že volný pohyb ilegálů, otevřené hranice, tak jak to chtějí američtí Demokraté a další lunatici v EU (Frau Merkel a spol), je NEREALISTICKÉ a NEUDRŽITELNÉ.

0 0
možnosti
Foto

Sto let mýtů o "španělské chřipce". Ať už s klasickou "áčkovou" sezónní chřipkou, nebo s epidemií současné koronavirózy, se argumentuje počty mrtvých po vlně tzv. španělské chřipky. Ovšem tak jako dnes, počty mrtvých jsou statistickým součtem závěrů lékařských zpráv o příčině úmrtí, se i v minulosti postupovalo stejně. Pravda, jinak se pro veřejnost asi vyjadřovat nedá, ale s realitou se takový postup nepříliš stýká. Tak jako dnes, naprostá většina úmrtí na chřipku, jsou následné komplikace. Totéž platí i u koronavirózy. Více jak 90 % jsou polymorbidní pacienti, kteří by s vysokou pravděpodobností odešli z tohoto světa na nějakou jinou jinou diagnózu. Po WW1 bylo obyvatelstvo všeobecně oslabené, válkou vyčerpané a proti sekundárním bakteriálním infekcím nebyla k dispozici antibiotika. Jsem přesvědčen, že naprostá většina úmrtí byla v důsledku sekundárních bakteriálních infekcí, vlastní patogeneze chřipky se jinak zásadně neodlišovala od epidemií současných. A to má současná koronaviróz

0 0
možnosti
Foto

koronaviróza při vyšší morbiditě ( nemocnosti) mortalitu(smrtnost) o jeden až dva logaritmy nižší než chřipka.

0 0
možnosti
PL

Výjimečně dobrý článek.

0 0
možnosti