Úterý 16. dubna 2024, svátek má Irena
130 let

Lidovky.cz

Svět

Rasistické, řeklo UNESCO k belgickému průvodu. Stáhlo ho ze seznamu dědictví

Jedna z postav průvodu v belgickém Ath představuje otroka, který pochoduje během slavnosti se začerněným obličejem, kroužkem v nose a s okovy na rukou. (snímek z 25. srpna 2019) foto: Profimedia.cz

Organizace OSN pro výchovu, vědu a kulturu (UNESCO) stáhla tradiční průvod obrů v belgickém městě Ath ze seznamu nehmotného kulturního dědictví. Stalo se tak kvůli stížnostem ohledně jedné z postav, která má představovat otroka a pochoduje během slavnosti se začerněným obličejem, kroužkem v nose a s okovy na rukou.
  18:17

Na problematičnost této postavy upozorňovaly dlouhodobě zejména africké země. UNESCO rozhodlo o vyjmutí belgické veselice na zasedání v marockém hlavním městě Rabatu, kde mezivládní výbor rozhodoval i o rozšíření seznamu nehmotného dědictví. Rozhodnutí bylo přijato jednomyslně a pro hlasovala i Belgie, uvedl deník Le Soir.

Belgický zástupce na jednání uvedl, že si je vědom závažnosti situace a že odsuzuje všechny formy rasismu a diskriminace. Organizace město Ath vyzvala, aby postavu afrického otroka z průvodu vypustila. Poté by bylo možné posoudit případnou žádost o znovuzařazení průvodu na seznam UNESCO.

Průvod obrů (ducasse d’Ath) figuruje na seznamu UNESCO od roku 2008. Čtyřdenní slavnost se ve valonském městě koná každý srpen a městem pochodují obří figuríny z proutí, dřeva a látky provázené alegorickými vozy. Největším lákadlem je svatba obra Goliáše s jeho partnerkou a jeho souboj s Davidem.

Není to poprvé, co UNESCO stáhlo ze seznamu nehmotného dědictví některou z belgických tradic. V roce 2019 vyřadilo kvůli obvinění z antisemitismu karneval v Aalstu, v němž pochodovaly masky karikující Židy.

Autoři: ,

eMimino soutěží: Vyhrajte balíček v hodnotě 1 000 Kč z dm drogerie
eMimino soutěží: Vyhrajte balíček v hodnotě 1 000 Kč z dm drogerie

Milovníci kosmetiky pozor! Tento týden soutěžíme o pět velkých balíčků v celkové hodnotě 5000 Kč. Zapojte se do soutěže a vyhrajte lákavý balíček...